Aktualności

Fot. z materiałów promocyjnych Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni
Fot. z materiałów promocyjnych Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni

Wakacje z Chopinem: Aleksandra Świgut

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Wakacje z Chopinem”. W najbliższą niedzielę (7 sierpnia) wystąpi Aleksandra Świgut. Wstęp jest wolny.  

 

Pianistka jest  doktorem sztuk muzycznych, pedagogiem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i zdobywczynią drugiej nagrody na warszawskim I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Zdolność poruszania się w różnych tradycjach wykonawczych czyni ją artystką wszechstronną. Półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie i uczestniczka XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, współpracowała z wybitnymi muzykami i znakomitymi orkiestrami.

 

W 2014 roku z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem nagrała płytę z utworami Roberta Schumanna wydaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. W 2022 ukazała się jej debiutancka płyta solowa z muzyką Chopina. Występuje także w Duo Świgut z siostrą, skrzypaczką Agnieszką Świgut. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Fundacji im. Franciszka Wybrańczyka i niemieckiej Fundacji Jutting. W 2020 roku otrzymała stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Młodych Naukowców oraz Stypendium Młoda Polska.

 

W programie koncertu kompozycje Fryderyka Chopina: Barkarola Fis-dur op. 60, Nokturn cis-moll op. posth., Ballada F-dur op. 38, Mazurek a-moll op. 67 nr 4, Scherzo cis-moll op. 39, Scherzo E-dur op. 54, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.

 

Mecenasami wydarzenia są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach Funduszu Promocji Kultury) i samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

 

3 sierpnia 2022 r.