Aktualności

Wymyślne stroje na karnawał można wypożyczać w kostiumerni WOAK-u, fot. Łukasz Piecyk
Wymyślne stroje na karnawał można wypożyczać w kostiumerni WOAK-u, fot. Łukasz Piecyk

WOAK zaprasza nie tylko w karnawale

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu kojarzony jest przede wszystkim z organizacji Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu, zwanych popularnie KATAR, podczas których swoje umiejętności w zakresie muzyki, filmu, fotografii i teatru prezentują artyści amatorzy z województwa kujawsko-pomorskiego. Jednak to tylko mała część działań WOAK-u, które docierają do 10 tysięcy mieszkańców regionu. W trwającym okresie karnawałowym ośrodek zaprasza do wypożyczenia strojów, dostępnych w kostiumerni.

 

Powstały w 1975 roku Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury ma w swojej ofercie zajęcia artystyczne i edukacyjne w zakresie filmu, muzyki, teatru, fotografii, sztuki cyrkowej i marketingu kultury skierowane zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Pod jego skrzydłami w kilka razy w każdym tygodniu na ćwiczeniach spotykają się członkowie chóru męskiego Copernicus, orkiestry dętej, cyrku Cool Kids, zespołu rękodzieła artystycznego Klub Supełek, sekcji plastycznej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz seniorzy zrzeszeni w Centrum Aktywizacji Seniora. Swoją twórczość prezentują podczas występów w całym regionie i nie tylko.

 

WOAK corocznie od 27 lat organizuje cztery spotkania w ramach Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu (KATAR), podczas której wyłaniani są najciekawsi artyści amatorzy z regionu w dziedzinie filmu, muzyki, teatru i fotografii. Aktualnie do 16 lutego pracownicy ośrodka czekają na zgłoszenia zespołów muzycznych. W roku 2018 w konfrontacjach w dziedzinie muzyki uczestniczyło 20 zespołów, łącznie 80 osób, w dziedzinie fotografii 35 autorów, którzy nadesłali 206 zdjęć, w dziedzinie filmu 50 autorów (współautorów), którzy nadesłali 19 filmów, w dziedzinie teatru 10 zespołów, łącznie 120 uczestników – w przeglądzie finałowym wzięło udział 5 zespołów – 90 uczestników.

 

Niezwykle wartościową inicjatywą WOAK-u jest Program Edukacji Kulturalnej Uczniów Klas Piątych Szkół Podstawowych z Małych Miejscowości Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Celem projektu jest włączanie dzieci ze szkół wiejskich w obieg kulturowy oraz przygotowanie ich do świadomego i aktywnego odbioru współczesnej kultury. W każdej jego edycji bierze udział około 150 uczniów.

 

Projektów ośrodka skierowanych do mieszkańców województwa jest znacznie więcej. Dzięki inwencji, pomysłowości oraz zaangażowaniu pracowników WOAK-u w ostatnich latach udało się uzyskać kilkadziesiąt grantów i dotacji ze środków państwowych i wojewódzkich na realizacje szeregu przedsięwzięć kulturalnych, społecznych i edukacyjnych, docierających do setek mieszkańców regionu.

 

W okresie nie tylko trwającego karnawału WOK zaprasza do swojej kostiumerni. Do wypożyczenia są stroje bajkowe, szlacheckie i ludowe, idealne na karnawałowe bale i maskarady, w sumie pięćset kreacji dla dzieci i dorosłych. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu  056 652 27 55. W okresie karnawału 2019 wypożyczalnia w poniedziałki, czwartki i piątki w okresie karnawału wypożyczalnia czynna w godzinach 7.30 – 17.00.

 

Siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Animacji w Toruniu obecnie znajduje się przy ul. Szpitalnej 8 w Toruniu. Docelowo ośrodek swoje miejsce znajdzie w przebudowanej części dawnych młynów Richtera w Toruniu. Telefony kontaktowe do ośrodka to: (56) 652 27 55 i 603 773 743. Strona internetowa: www.woak.torun.pl.

 

Rok 2018 Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w liczbach:

  • 49 warsztatów,
  • 236 zajęć edukacyjnych,
  • 9 wystaw,
  • 42 koncerty i inne prezentacje,
  • 6 konkursów
  • w warsztatach uczestniczyły 584 osoby,
  • w zajęciach edukacyjnych 4370 osób,
  • w zajęciach stałych ponad 200 osób,
  • liczba uczestników konsultacji, widzów występów i wystaw, słuchaczy koncertów, czytelników Biuletynu Informacji Kulturalnej to około 10 000 osób.

 

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury jest jedną z 15 jednostek organizacyjnych samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie kultury. Pozostałe to: Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Galeria Wozownia w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Pałac Lubostroń w Lubostroniu, Ośrodek Chopinowski w Szafarni.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 stycznia 2019 r.

 

Budynek Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, fot. Andrzej GoińskiBudynek Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, fot. Andrzej GoińskiBudynek Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, fot. Andrzej GoińskiWymyślne stroje na karnawał można wypożyczać w kostiumerni WOAK-u, fot. Łukasz Piecyk