Aktualności

Baza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Baza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

W trosce o bezpieczeństwo nad wodą

W ostatnich dniach słupki rtęci na termometrach wskazywały 30 stopni Celsjusza. Tym, którzy wsiadają do kajaków i rowerów wodnych i spędzają czas nad wodą, przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji „Ratunek” umożliwiającej lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych.

 

Każdego roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przeznacza wsparcie z budżetu województwa na  zabezpieczenie i patrolowanie akwenów naszego regionu w sezonie letnim oraz na organizację akcji profilaktycznych Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym roku na ten cel trafiło 120 tysięcy złotych, czyli o dwadzieścia tysięcy więcej.

 

W ramach współpracy zespoły ratownicze zrzeszone w strukturach WOPR, wyposażone w łodzie motorowe, w okresie wakacyjnym (od 15 czerwca do 15 sierpnia) dbać będą o bezpieczeństwo nad następującymi zbiornikami wodnymi:

 • Zalewem Włocławskim,
 • Zalewem Żur (powiat świecki),
 • Zalewem Koronowskim (powiat bydgoski),
 • Jeziorem Gopło (powiat inowrocławski),
 • jeziorami Pojezierza Brodnickiego,
 • jeziorami Pojezierza Pałuckiego,

  oraz rzekami:

 • Wisłą,
 • Brdą,
 • Wdą.

 

Patrole prowadzone będą jeśli temperatura powietrza wyniesie więcej niż 25˚C , w godzinach od 11 do 19. Zespoły ratownicze będą powiadamiać o zdarzeniach i współpracować z innymi służbami ratowniczymi – strażą pożarną oraz pogotowiem ratunkowym.

 

Służby ratownicze będą również pełnić dyżury:

 • w stanicach WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski), Bydgoszczy, Borównie (powiat bydgoski), Lipnie, Tleniu (powiat świecki), Toruniu, Włocławku i Żninie,
 • na kąpieliskach i innych obszarach wodnych w Bydgoszczy, Toruniu, Tleniu (powiat świecki), Żninie, Borównie (powiat bydgoski), Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), Brodnicy, Tucholi i Ciechocinku (powiat aleksandrowski).

 

Jak co roku ratownicy będą również organizować akcje profilaktyczne związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.

 

Środki finansowe na patrolowanie zbiorników wodnych w okresie letnim to nie jedyna pomoc samorządu województwa kierowana do jednostek WOPR z regionu. Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiły Nadgoplańskiemu WOPR w Kruszwicy organizację bezpłatnych szkoleń  dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych i płetwonurków oraz kursów z kwalifikowanej pierwszej pomocy (więcej). Dzięki wsparciu z naszego RPO na lata 2007-2013 baza Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski) przeszła w roku 2016 gruntowną przebudowę i rozbudowę. Na ten cel przekazaliśmy 1,4 miliona złotych (więcej). W przygotowaniu jest nowy projekt szkoleniowy dla osób chcących uzyskać kwalifikacje ratownika wodnego, sternika, płetwonurka. Szczegóły wkrótce na naszej stronie kujawsko-pomorskie.pl

 

Aplikacja „Ratunek”

 

Z myślą o bezpieczeństwie osób wypoczywających nad jeziorami i rzekami powstała specjalna, bezpłatna aplikacja „Ratunek. Wystarczy uruchomić aplikację na telefonie i włączyć geolokalizację. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, aplikacja umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z ratownikiem. W trakcie wzywania pomocy system automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją ogólnopolskim numerem ratunkowym nad wodą: 601 100 100. Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy, którego dyspozytor udziela pomocy telefonicznej i kieruje służby do akcji ratowniczych.

 

Dzięki tej aplikacji ratownicy otrzymują informację z lokalizacją osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów, co pozwala im na szybkie określenie miejsca zdarzenia i dotarcie do poszkodowanego. Aplikacja dostępna jest na telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android i iOS, wyposażone w moduł GPS. Korzystanie z niej jest bezpłatne. Można ją pobrać poprzez Google Play. Więcej informacji tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 czerwca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2020 r.

 

Baza WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBaza WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBaza WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBaza WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBaza WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBaza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPBaza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPBaza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPBaza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPPatrol służb ratowniczych WOPR na Zalewie Włocławskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPatrol służb ratowniczych WOPR na Zalewie Włocławskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPatrol służb ratowniczych WOPR na Zalewie Włocławskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPatrol służb ratowniczych WOPR na Zalewie Włocławskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPatrol służb ratowniczych WOPR na Zalewie Włocławskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP