Aktualności

Baza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Baza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

W trosce o bezpieczeństwo nad wodą

Sezon urlopowy w pełni. Tym, którzy wypoczywają nad wodą, przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zachęcamy do pobrania aplikacji „Ratunek”, umożliwiającej precyzyjną lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb WOPR. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100.

 

Bezpłatna aplikacja „Ratunek” (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS) w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Można ją pobrać poprzez Google Play. Więcej informacji tutaj.

 

Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego na numer alarmowy nad wodą (601 100 100) przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy. Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok.

 

W kujawsko-pomorskim WOPR pracuje 726 ratowników. Wielu z nich posiada dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia – są płetwonurkami, sternikami motorowodnymi, żeglarzami i instruktorami żeglarstwa. Do ich zadań należą patrolowanie plaż, kąpielisk, rzek i jezior, upowszechnianie nauki pływania, prowadzenie szkoleń i akcji profilaktycznych.

 

Ratownicy w naszym regionie zrzeszeni są w 8 organizacjach WOPR:

 • WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy
 • Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski)
 • Rejonowym WOPR w Bydgoszczy
 • Rejonowym WOPR w Toruniu
 • Włocławskim WOPR we Włocławku
 • Lipnowskim WOPR w Lipnie
 • Wdeckim WOPR w Tleniu (powiat świecki)
 • Pałuckim WOPR w Żninie.

 

– Nasze województwo pełne jest miejsc wręcz stworzonych dla miłośników wypoczynku nad wodą. Chcemy zapewnić im bezpieczeństwo, dlatego co roku wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Marszałkowskie wsparcie dla WOPR-u

Każdego roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera finansowo działalność patrolową WOPR i organizowane przez stowarzyszenie akcje profilaktyczne. W tym roku przekazaliśmy na ten cel 120 tysięcy złotych (więcej).

 

W ramach współpracy zespoły ratownicze zrzeszone w strukturach WOPR w okresie wakacyjnym (od 15 czerwca do 15 sierpnia) dbają o bezpieczeństwo nad następującymi zbiornikami wodnymi:

 • Zalewem Włocławskim
 • Zalewem Żur (powiat świecki)
 • Zalewem Koronowskim (powiat bydgoski)
 • Jeziorem Gopło (powiat inowrocławski)
 • jeziorami Pojezierza Brodnickiego
 • jeziorami Pojezierza Pałuckiego,

  oraz rzekami:

 • Wisłą
 • Brdą
 • Wdą.

 

Patrole prowadzone są w godzinach od 11 do 19, jeśli temperatura powietrza wynosi więcej niż 25˚C. Zespoły ratownicze powiadamiają o zdarzeniach i współpracują z innymi służbami ratowniczymi – strażą pożarną oraz pogotowiem ratunkowym.

 

Dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 rozbudowano i gruntownie przebudowano bazę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski). Obiekt służy ratownikom jako regionalne centrum szkoleniowe i baza sprzętowa. Dysponuje także dostępnym dla plażowiczów strzeżonym kąpieliskiem. Dotacja z RPO wyniosła 1,4 miliona złotych (więcej).

 

Wsparcie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 umożliwiło Nadgoplańskiemu WOPR w Kruszwicy organizację bezpłatnych szkoleń dla ratowników, sterników motorowodnych i płetwonurków oraz kursów z kwalifikowanej pierwszej pomocy (więcej). W przygotowaniu jest nowy projekt szkoleniowy dla osób chcących uzyskać kwalifikacje ratownika wodnego, sternika i płetwonurka. Szczegóły wkrótce na kujawsko-pomorskie.pl.

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

27 czerwca 2020 r.

 

Baza WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBaza WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBaza WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBaza WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBaza WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBaza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPBaza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPBaza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPBaza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPPatrol służb ratowniczych WOPR na Zalewie Włocławskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPatrol służb ratowniczych WOPR na Zalewie Włocławskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPatrol służb ratowniczych WOPR na Zalewie Włocławskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPatrol służb ratowniczych WOPR na Zalewie Włocławskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPatrol służb ratowniczych WOPR na Zalewie Włocławskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP