Aktualności

W ostatnich latach przebudowę przeszła droga nr 560 w kierunku Sierpca i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras
W ostatnich latach przebudowę przeszła droga nr 560 w kierunku Sierpca i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras

W Rypinie o drogach i nie tylko

Trwają przygotowania do kolejnych inwestycji na drogach wojewódzkich w powiecie rypińskim. Po przebudowie tras w kierunku Sierpca i Brodnicy zmodernizowane zostaną między innymi drogi wylotowe na Mławę oraz Golub-Dobrzyń. Inwestycje drogowe były jednym z tematów spotkania marszałka Piotra Całbeckiego z samorządowcami w Rypinie (2 marca).

 

– W całym regionie przy udziale europejskich środków zamierzamy przebudować w sumie 14 odcinków wojewódzkich tras o łącznej długości około 350 kilometrów. Na remonty kolejnych kierujemy środki własne województwa. W sumie w Kujawsko-Pomorskiem przebudujemy w najbliższych latach 600 kilometrów dróg – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W ostatnich latach w okolicach Rypina zrealizowano dwa duże zadania na trasach wojewódzkich, sfinansowane z wykorzystaniem środków europejskich, którymi dysponował Urząd Marszałkowski. Kosztem 48 milionów złotych przebudowana została cała droga wojewódzka nr 560 z Brodnicy przez Rypin  do Sierpca, a w centrum Rypina powstało nowoczesne rondo turbinowe. Modernizację przeszedł też 15-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 534 z Cetek do Golubia-Dobrzynia. Zadanie kosztowało 22 miliony złotych. W oparciu o środki własne województwa wyremontowana została też większa część ulicy Mławskiej w Rypinie.

 

Jeszcze w tym roku zaplanowano remont ul. Lipnowskiej, którą przebiega trasa wojewódzka nr 557 w kierunku Lipna. Prace obejmą odcinek o długości 1 kilometra, powstanie też sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ulicą Kościuszki. W tym roku powstanie również dokumentacja niezbędna do modernizacji mostu na Rypienicy w ciągu drogi nr 534.

 

W przygotowaniu są kolejne inwestycje, na realizację których trafią środki z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Trwają ostatnie prace nad programem funkcjonalno-użytkowym niezbędnym do ogłoszenia przetargu na przebudowę 14-kilometrowego odcinka drogi nr 563 w kierunku Mławy. Jeszcze w tym roku Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje też zlecić przygotowanie koncepcji przebudowy ostatniego 5-kilometrowego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 534 z Rypina do Cetek. Oba zadania są ujęte w Kujawsko-Pomorskim Planie Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej. Urząd Marszałkowski zabezpieczył na te inwestycje 35 mln zł. Ich realizacja planowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

 

Najważniejsze inwestycje drogowe w okolicach Rypina:

 

Zadania zrealizowane:

  • modernizacja dróg w kierunku Brodnicy i Sierpca – 48 mln (DW nr 560),
  • modernizacja trasy Cetki-Golub-Dobrzyń – 22 mln zł (DW nr 534).

 

Zadania przygotowywane:

  • modernizacja drogi w kierunku Mławy – 25 mln zł (DW nr 563),
  • modernizacja drogi Rypin-Cetki (kontynuacja) – 10 mln zł (DW nr 534),
  • przebudowa ul. Lipnowskiej z budową sygnalizacji – 1,4 mln zł (DW nr 557).

 

O realizacji drogowych inwestycji była mowa podczas dzisiejszego spotkania przedstawicieli samorządu województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele z samorządowcami z powiatu rypińskiego. Tematem rozmów były także inne przedsięwzięcia, których realizacja będzie możliwa dzięki wsparciu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. W puli uruchamianych właśnie środków są między innymi pieniądze na przedsięwzięcia inwestycyjne w szpitalach powiatowych.

 

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

2 marca 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 marca 2017 r.