Aktualności

Fot. Zbigniew Ostrowski
Fot. Zbigniew Ostrowski

W rocznicę Zbrodni Katyńskiej

W niedzielę (23 kwietnia) w Bydgoszczy uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. W kościele Świętych Polskich Braci Męczenników na bydgoskich Wyżynach odprawiona została msza św. w intencji ofiar Katynia, a następnie odbyła się uroczystość na placu przed kościołem pod krzyżem katyńskim.

 

W uroczystościach zorganizowanych przez Rodzinę Katyńską, działającą przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który zwracając się do zgromadzonych powiedział między innymi – Ze zgrozą wspominamy dzisiaj tamten kwiecień sprzed 77 lat. To właśnie wówczas NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Niemal w tym samym czasie, gdy NKWD mordowało polskich oficerów, z terenów polskich Kresów Wschodnich w głąb Związku Sowieckiego wywożono ich rodziny.

 

Wspominając los blisko 22 tysięcy obywateli Rzeczypospolitej, którzy wiosną 1940 r. zostali zamordowani przez NKWD na rozkaz naczelnych władz Związku Sowieckiego, wicemarszałek Ostrowski przypomniał też trwające przez pół wieku kłamstwo o tej zbrodni, podtrzymywane przez sowiecką propagandę, co powiększało jeszcze bezmiar cierpienia rodzin zamordowanych oficerów. – Niestety nawet dzisiaj zdarza się, że niektórzy starają się dowodzić, że prawda leży pośrodku, że krzywdy były po obu stronach. Ale prawda leży tam gdzie leży: w Katyniu i Miednoje, i w innych nieznanych być może jeszcze dołach śmierci – podkreślił wicemarszałek.

 

– Dzisiaj, gdy tak często prawda jest relatywizowana, uzależniana od okoliczności, utożsamiana z przewagą umożliwiającą narzucenie słabszemu swoich racji, otóż dziś Wasze świadectwo, drodzy członkowie Rodzin Katyńskich, jest niezwykle ważne! Jest dowodem, że prawda jest rozpoznawana i że jest jedna! Jest też przykładem, że można ją miłować, jak wyście ją umiłowali. Chwała Wam za to – zakończył swoją wypowiedź wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Gabinet Marszałka

 

24 kwietnia 2017 r.