Aktualności

Tablica upamiętniająca ofiary w miejscu katastrofy, fot. Andrzej Goiński
Tablica upamiętniająca ofiary w miejscu katastrofy, fot. Andrzej Goiński

W rocznicę katastrofy pod Otłoczynem

W piątek (19 sierpnia) minęła 36. rocznica największej katastrofy w historii polskich kolei, zderzenia rozpędzonych pociągów w miejscowości Brzoza niedaleko Torunia.

 

19 sierpnia 1980 roku, tuż przed świtem, ze stacji Toruń Główny rusza w kierunku Włocławka mocno spóźniony osobowy pociąg pospieszny z Kołobrzegu do Łodzi. Jest 4.18. Dwie minuty później w przeciwnym kierunku wyjeżdża pociąg towarowy z Otłoczyna, którego maszynista, zmęczony po dwudziestokilkugodzinnej służbie, ignoruje znak „stój!” na semaforze i, prując rozjazd krzyżowy, wjeżdża pod prąd na lewy tor, po którym zdąża mu naprzeciw osobowy. Błąd maszynisty towarowca sygnalizują automatyczne urządzenia sterowania ruchem, błyskawicznie dowiadują się o nim kierujący ruchem w tym rejonie dyżurni. Nic jednak nie można zrobić, kierujący pociągami nie mają bowiem żadnych środków łączności. O 4.30, w wąwozie na wysokości miejscowości Brzoza, dochodzi do zderzenia. W katastrofie zginęło 67 osób.

 

 

Msza święta w intencji ofiar odprawiona została 19 sierpnia w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie. Uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie organizowane są w każdą kolejną  5. i 10. rocznicę katastrofy.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

19 sierpnia 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia 2016 r.