Aktualności

Uroczystości w Raciniewie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Uroczystości w Raciniewie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W raciniewskim lesie uczczono ofiary niemieckiej okupacji

W Raciniewie w powiecie chełmińskim odbyła się w minioną niedzielę (25 września) uroczystość upamiętniająca cywilne ofiary antypolskich czystek, przeprowadzonych przez niemieckich okupantów jesienią 1939. Obchody w toruńskim Parku Pamięci odbędą się w najbliższą niedzielę (2 października).

 

To […] Raciniewo jest tym miejscem, gdzie już od ponad dekady żywa jest pamięć o ofiarach tej zbrodni, czemu wyraz podczas corocznych obchodów dają lokalne władze i mieszkańcy. Obowiązkiem nas wszystkich jest […] stać na straży pamięci o naszych braciach, naszych przodkach, którzy ponieśli najwyższą ofiarę. Dziękuję, że ponownie spotykają się Państwo, by ten obowiązek wypełnić – napisał w liście do uczestników uroczystości marszałek Piotr Całbecki.

 

Uroczystość rozpoczęła msza święta. Po nabożeństwie przy Mogile Zbiorowej Cywilnych Ofiar okupanta niemieckiego z okresu II wojny światowej odczytany został apel pamięci, a zebrani złożyli wiązanki kwiatów.

 

Jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy. Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego – liczbę ofiar, wśród których były też kobiety i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. Sprawcami mordów byli miejscowi Niemcy zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowani przez SS. Większość z nich uniknęła odpowiedzialności.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 września 2022 r.

 

Uroczystości w Raciniewie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP