Aktualności

Stefania Zyznowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Stefania Zyznowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W powiecie wąbrzeskim znają sposoby na długowieczność

Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski odwiedził dwie mieszkanki regionu. Wizyta wiązała się z ich setnymi urodzinami. Dwie matki, opiekunki ogniska domowego, zostały odznaczone marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

–  Najstarsi mieszkańcy naszego województwa są dla nas skarbnicą doświadczeń, dobrych rad i wspomnień historii naszego regionu. Wszystkim seniorom przesyłam serdeczne życzenia dobrego zdrowia, pogody ducha oraz wszelkiej pomyślności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Janina Ślusarczyk urodziła się 16 listopada 1922 roku w obecnym województwie świętokrzyskim. Miała czworo rodzeństwa Młodość nie była dla niej łaskawa; w wieku 13 lat straciła matkę, a rok przed jej pełnoletnością rozpoczęła się wojna. Mając 24 lata pracowała jako pomoc w szpitalnej kuchni, później wyjechała do podwąbrzeskich Łopatek w naszym województwie. Znalazła pracę w gospodarstwie Jerzego Ślusarczyka. Opiekowała się jego chorą żoną i trójką dzieci. Żona gospodarza przegrała walkę z chorobą, a pani Janina wciąż zajmowała się pociechami. Praca przerodziła się w głębsze uczucie i 2 kwietnia 1952 roku odbył się ślub Janiny z Józefem Ślusarczykiem. Poza wspólnym prowadzeniem gospodarstwa, pan Józef zajmował się szewstwem. Para, poza dziećmi z pierwszego małżeństwa, miała troje dzieci – dwie córki – Leokadię i Annę oraz syna Jarosława (który zmarł krótko po narodzeniu). Pani Janina aktywnie działała w kole gospodyń wiejskich. Doczekała dwojga wnucząt, dwóch wnuczek i jednej prawnuczki. Gdy Józef zmarł, dalej prowadziła gospodarstwo, z pomocą bliskich i sąsiadów. Mając 63 lata przeszła na emeryturę, a rolę przejęła najstarsza córka Leokadia. Do dziś mieszkają razem w Łopatkach. Pełny biogram.

 

Stefania Urszula Zyznowska setne urodziny obchodziła 13 listopada. Urodziła się w Wąbrzeźnie, z którym jest związana przez całe życie. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 2 oraz do Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego, w którym ukończyła naukę w czerwcu 1939 roku. Gdy rozpoczęła się II wojna światowa, pracowała w sklepie swoich rodziców i dodatkowo jako pomoc krawiecka. W lipcu i sierpniu 1941 roku skierowana została do obozu przesiedleńczego w Toruniu, tak zwanej Szmalcówce. Później przez pół roku pracowała przymusowo w Trzebiatowie (woj. zachodniopomorskie). Od maja 1942 roku przebywała w Grudziądzu, gdzie spędziła sześciotygodniowe oblężenie miasta i pracowała w księgarni Arnolda Kriedte przez 3 lata. Po zakończeniu działań wojennych powróciła do Wąbrzeźna. Pracowała jako księgowa w kilku firmach, najdokładniej wspomina dwunastoletnią pracę w wąbrzeskich Zakładach Graficznych. Poślubiła Franciszka Zyznowskiego, mieli dwie córki. Pani Stefania doczekała dwóch wnuczek i wnuka, a także trzech prawnuczek i prawnuka. Do dziś mieszka w domu w Wąbrzeźnie, w którym przyszła na świat. Pełny biogram.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy jeszcze w 2022 oraz w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 listopada 2022 r.

 

Janina Ślusarczyk, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Janina Ślusarczyk, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Stefania Zyznowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPStefania Zyznowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPStefania Zyznowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP