Aktualności

Fot. Marek Dembski
Fot. Marek Dembski

W porę wykryć tętniaka

Trwają badania w ramach przygotowanego przez Urząd Marszałkowski programu profilaktycznego, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku akcję prowadzi sześć placówek medycznych w regionie.

 

– Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze  w stadium bezobjawowym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Kujawsko-Pomorskim Programem Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej w 2015 roku objęci są mężczyźni z terenu województwa, palący papierosy, w wieku 65-74 lata. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty (o średnicy powyżej 3 centymetrów) będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.

Koordynatorem projektu, podobnie jak w roku ubiegłym, jest Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Realizatorami programu jest 6 wybranych w drodze konkursu placówek medycznych, które przyjmują pacjentów z terenu całego regionu. W realizację przedsięwzięcia zaangażowało się też 13 samorządów lokalnych, które prowadzą działania informacyjne i promocyjne (lista).

 

Placówki medyczne realizujące badania:

  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu,
  • Regionalny Szpital Specjalistycznych im. dr. W. Biegańskiego w Grudziądzu,
  • Szpital Powiatowy Sp. z o.o. w Chełmży,
  • „Szpital Tucholski” Sp. z o.o. w Tucholi,
  • „Nowy Szpital w Nakle i Szubinie” Sp. z o.o.,
  • „Szpital Lipno” Sp. z o.o.

 

Badania są organizowane indywidualnie przez poszczególnych realizatorów. Lista realizatorów oraz numery telefonów.

Program zakłada przebadanie ponad 1,4 tysiąca osób. Badania potrwają do 10 grudnia lub do wyczerpania limitu. Samorząd województwa przeznaczył na realizację przedsięwzięcia 55 tysięcy złotych.

 

To już czwarta edycja tego przedsięwzięcia. Od 2012 do 2014 roku z badań skorzystało 1960 osób. W tym czasie wykryto 110 nieprawidłowości.

 

Najbliższe badania we wtorek (17 listopada) w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. W. Biegańskiego w Grudziądzu. Kolejne odbędą się 23 i 30 listopada (godzina 14.30)

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

10 września 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 16 listopada 2015 r.