Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W porę wykryć tętniaka

Zapraszamy do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktycznym, którego celem jest wczesne wykrywanie groźnej choroby, jaką jest tętniak aorty brzusznej. Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną z czterech proponowanych placówek w Koronowie (powiat bydgoski), Żninie, Włocławku lub Toruniu.

 

– Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie dla życia, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze w stadium bezobjawowym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Kujawsko-pomorskim programem badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej objęci są palący papierosy mężczyźni między 65. a 74. rokiem życia, zamieszkali na terenie naszego województwa. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.

Realizatorami programu jest pięć wybranych w drodze konkursu placówek medycznych zlokalizowane na terenie województwa. W tym roku przebadamy 750 osób.

 

Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy:

  • Przychodnia Lekarska Rodzina w Koronowie (w powiecie bydgoskim),
  • „EPOKA” NZOZ w Żninie,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku,
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu.

 

Lista realizatorów z numerami telefonów

 

Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizację kontynuujemy w tym roku, znajdują się program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, program zapobiegania upadkom oraz szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów. 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 lipca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 października 2021 r.