Aktualności

Wirtualna wersja pałacu w Ostromecku

W naszym „Minekrafcie” dużo się dzieje

Już 1 200 osób skorzystało z zaproszenia by dołączyć do nas w wirtualnej przestrzeni „Minecrafta”, popularnej na całym świecie gry online o niekwestionowanych walorach edukacyjnych, kształtującej kreatywność i wyobraźnię. My wykorzystujemy jej możliwości na rzecz promocji województwa. Gry to chleb powszedni

 

Na potrzeby marszałkowskiej kampanii edukacyjno-promocyjnej, której patronuje bydgoskie Kuratorium Oświaty, mapę i elementy topografii regionu w wirtualnej przestrzeni odtworzyli studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wśród wprowadzonych przez nich do „Minecrafta” obiektów znalazły się między innymi bydgoska Wyspa Młyńska, toruński ratusz Starego Miasta, Bory Tucholskie, tężnie w Ciechocinku i Inowrocławiu, skansen archeologiczny w Biskupinie, zamek w Golubiu Dobrzyniu i ratusz w Chełmnie (miasto jest wśród 16 miejsc w całym kraju, na które można głosować w internetowym plebiscycie „National Geographic Traveler”). W ciągu pierwszych pięciu tygodni zabawy gracze wznieśli pół setki nowych obiektów – m. in. Pałac Anny Wazówny, Krzywą Wieżę w Toruniu i bydgoskie spichrze nad Brdą.

– To przedsięwzięcie łączy dobrą, rozwijającą zabawę edukacyjną z promocją województwa i budowaniem regionalnego patriotyzmu. Sama gra ma wiele zalet, które przed nami dostrzegły między innymi rząd Danii, umieszczając w niej odwzorowanie swego kraju, i władze Szwecji wprowadzając go do szkół jako pomoc dydaktyczną – zachęca marszałek województwa.  

„Minecraft” to gra komputerowa w której buduje się wirtualny świat z sześciennych klocków, co daje praktycznie nieograniczone możliwości. Polega na wznoszeniu budowli, ale ważny jest też aspekt zabiegania o surowce, organizacji, kreowania mechanizmów, współpracy i rywalizacji. Wirtualne Kujawsko-Pomorskie stworzyli w przestrzeni gry studenci kierunku humanistyka drugiej generacji bydgoskiego UKW pod opieką wykładowców. To oni zaadaptowali na potrzeby gry mapę i stworzyli odwzorowania istniejących realnie obiektów, zaplanowali też dla graczy dodatkowe informacje na temat Kujaw i Pomorza, quizy, rekonstrukcje historycznych bitew i inne atrakcje.

Najbliższe wydarzenia promocyjne w „Minecrafcie” to turniej łuczniczy w Biskupinie (7 lipca) i obrona Biskupina (9 lipca). Wcześniej miały miejsce między innymi rekonstrukcja historycznej bitwy pod Płowcami i parkour pod tężniami w Inowrocławiu.

 

Na ilustracjach wirtualne wersje pałacu w Ostromecku, fary i ratusza w Chełmnie, zamku w Golubiu-Dobrzyniu, bydgoskiego lotniska i grodu w Biskupinie.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

7 lipca 2015 r.