Aktualności

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży, fot. Mikołaj Kuras
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży, fot. Mikołaj Kuras

W klimacie Chopina

Ośrodek Chopinowski w Szafarni to miejsce wyjątkowe. Pamięć o największym polskim kompozytorze żyje tu w muzyce, literaturze, teatrze i sztukach plastycznych. A to wszystko w zabytkowym klasycystycznym dworku, położonym na terenie urokliwego parku.

 

Województwo kujawsko-pomorskie jest drugim w kraju regionem po województwie mazowieckim, w którym znajduje się najwięcej miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem. W Szafarni młody Fryderyk przebywał dwukrotnie podczas letnich miesięcy w latach 1824-25. Dziś kultywujemy pamięć o naszym największym kompozytorze między innymi poprzez działalność szafarskiego Ośrodka Chopinowskiego, miejsca gdzie muzyka mistrza spotyka się z innymi dziedzinami sztuki i zabytkową architekturą – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W Szafarni tradycje i wspomnienie wizyty Fryderyka Chopina kultywowane były już od pierwszych lat po II wojnie światowej, kiedy to w 1949 roku odbył się premierowy koncert chopinowski i otwarto izbę pamięci kompozytora. 1 września 2004 roku utworzono Ośrodek Chopinowski, będący instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Główna działalność ośrodka to koncerty. Skupiają stałych bywalców oraz nowych melomanów, a odbywają się przynajmniej kilka razy w miesiącu, w kameralnej atmosferze, tradycyjnie w niedziele o godzinie 17. Na scenie ośrodka występują uznani artyści z Polski i zza granicy, a usłyszeć można nie tylko utwory Chopina. Szafarski repertuar to zarówno muzyka klasyczna jak i interpretacje jazzowe, czy muzyka kabaretowa.  Najbliższe występy to koncert „Piosenka przypomni ci” zespołu Artes Ensemble (16 sierpnia) oraz recital Michała Szymanowskiego z muzyką Chopina (23 sierpnia). O koncertach zaplanowanych do listopada można przeczytać na stronie ośrodka.

 

W przerwach koncertów (i nie tylko) można odwiedzić kawiarnię artystyczną, znajdującą się w zabytkowych piwnicach dworku. W miejscu kuluarowych spotkań warto napić się kawy chopinówki oraz kawy żołędziowej. W lokalu znajduje się również sklepik, w którym można nabyć książki, płyty oraz pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem.

 

Coroczną muzyczną kulminacją działalności ośrodka jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Pomysł konkursów narodził się w 1992 roku i właśnie wtedy odbyła się pierwsza edycja o zasięgu krajowym, kolejne konkursy miały już charakter międzynarodowy. Najbliższe spotkanie młodych pianistów z całego świata odbędzie się w maju przyszłego roku. Kandydatury można już zgłaszać, rejestrując się tutaj. Więcej o tegorocznej edycji festiwalu.

 

Działalność jednostki to także edukacja. Organizowane są warsztaty muzyczne, kursy mistrzowskie, konkursy literackie, plastyczne oraz wystawy fotograficzne i malarskie, a także przedstawienia teatralne. Obecnie ośrodek zaprasza do udziału w wakacyjnym konkursie fotograficznym „U Chopina na trawie”, którego tematyką jest spędzanie wolnego czasu w szafarskim parku. Regulamin konkursu.

 

Ośrodek dla zwiedzających otwarty jest każdego dnia oprócz poniedziałku, a do Szafarni warto się wybrać chociażby ze względu na dziewiętnastowieczny dworek otoczony zabytkowym parkiem ze stawem w kształcie fortepianu. Ośrodek położony jest w malowniczym otoczeniu pradoliny Drwęcy, w pobliżu Szafarni znajdują się zabytkowe kościoły, zamki, pomniki przyrody, czy izby pamięci, czyniąc jego okolicę miejscem o wysokich walorach turystycznych.

 

W siedzibie ośrodka znajdują się sale ćwiczeń, biblioteka, sala konferencyjna na 40 miejsc, sala muzealna, która już wkrótce przekształcona będzie w interaktywny park tematyczny poświęcony Fryderykowi Chopinowi oraz sala koncertowa, w której honorowe miejsce zajmuje fortepian firmy Steinway & Sons. W szafarskim ośrodku odbywają się również zajęcia Szkoły Muzycznej I stopnia z Golubia Dobrzynia.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 sierpnia 2015 r.

 

Koncert z okazji rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniPopiersie Fryderyka Chopina przed Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni, fot. Andrzej GoińskiPark przed Ośrodkiem Chopinowskim, fot. Mikołaj Kuras