Aktualności

Park Ośrodka Chopinowskiego, fot. Łukasz Piecyk
Park Ośrodka Chopinowskiego, fot. Łukasz Piecyk

W klimacie Chopina

Ośrodek Chopinowski w Szafarni to wyjątkowe miejsce. Oprócz  przechowywania wspomnień i dawnych pamiątek po Fryderyku Chopinie, jest także twórczą przestrzenią rozwoju talentów młodego pokolenia pianistów. Zapraszamy do odwiedzenia Ośrodka Chopinowskiego podczas koncertów, a także w każdy dzień oprócz poniedziałku, szczególnie zachęca do tego piękny rozkwitający wiosną park. Zachęcamy też do wysłuchania młodych pianistów podczas prestiżowego 27. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, który odbędzie się w połowie maja.

 

– Województwo kujawsko-pomorskie jest drugim w kraju regionem po województwie mazowieckim, w którym znajduje się najwięcej miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem. W Szafarni młody Fryderyk przebywał dwukrotnie podczas letnich miesięcy w latach 1824-25. Dziś kultywujemy pamięć o naszym największym kompozytorze między innymi poprzez działalność szafarskiego Ośrodka Chopinowskiego, miejsca gdzie muzyka mistrza spotyka się z innymi dziedzinami sztuki i zabytkową architekturą.  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

  

Ośrodek Chopinowski – historia i współczesność

W Szafarni tradycje i wspomnienie wizyty Fryderyka Chopina kultywowane były już od pierwszych lat po II wojnie światowej, kiedy to w 1949 roku odbył się premierowy koncert chopinowski i otwarto izbę pamięci kompozytora. 10 września 1988 roku oficjalnie otwarto Ośrodek Kultury im. Fryderyka Chopina w Szafarni, który swoją obecną nazwę przybrał w 2004 roku i od tego czasu jest instytucją kultury instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Ośrodek Chopinowski mieści się w zabytkowym dziewiętnastowiecznym pałacu otoczonym malowniczym parkiem o powierzchni trzech hektarów, z pomnikami przyrody (m.in. „Lipa Chopina” i „Dęby Dziewanowskich”). W ośrodku znajduje się sala koncertowa na 105 miejsc z fortepianem firmy Steinway & Sons, sala muzealna z wystawami dotyczącymi życia i twórczości Fryderyka Chopina, stylowe pokoje do ćwiczeń i saloniki z pianinami oraz sala konferencyjna na 40 miejsc. W 2019 r. przewidziany jest remont dachu pałacu ze środków województwa kujawsko-pomorskiego w wysokości 140 tys. zł.

 

Ośrodek prowadzi przede wszystkim działalność koncertową. W soboty o godzinie 17 odbywają się tu koncerty muzyki poważnej, jazzowej i rozrywkowej, na które publiczność może dojechać z Torunia i Golubia-Dobrzynia specjalnym Chopin Busem. Ośrodek prowadzi także działalność edukacyjną, w ramach której organizowane są różnorodne, poświęcone kompozytorowi audycje muzyczne z muzyką na żywo skierowane do grup młodzieży szkolnej, dzieci i osób dorosłych. Z okazji Roku Moniuszkowskiego Ośrodek Chopinowski wzbogacił listę tematów o nową audycję poświęconą postaci Stanisława Moniuszki.

 

W ośrodku odbywają się też inne artystyczne wydarzenia, takie jak: wystawy, spotkania autorskie, przedstawienia teatralne, kursy mistrzowskie, warsztaty muzyczne oraz konkursy: od 23 lat Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie dla Szkół Podstawowych, a od 19 lat Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Poświęconej Fryderykowi Chopinowi i Muzyce, a od 2018 r. Wojewódzki Konkurs Literacki dla Szkół Podstawowych „Słowem o Szafarni”.

 

Najważniejszym wydarzeniem organizowanym w Ośrodku jest prestiżowy, posiadający 26-letnią tradycję Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży, w którym wzięło udział  prawie tysiąc uczestników z ponad czterdziestu państw, takich jak m.in.: Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone, Korea Północna, Korea Południowa, Argentyna, Izrael, Wietnam, Singapur, Kanada czy Australia. Młodzi pianiści prezentują dzieła Fryderyka Chopina oraz innych mistrzów muzyki poważnej w 3 kategoriach wiekowych (do 10, do 13 i do 16 roku życia). Co roku konkurs przyciąga do Szafarni wybitne muzyczne osobowości. Wśród jurorów znaleźli się m.in.: Kevin Kenner, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Halina Czerny-Stefańska, Barbara Hesse-Bukowska, Katarzyna Popowa-Zydroń, Alberto Nosè oraz Andrzej Jasiński. Głównym założeniem konkursu jest wczesne odkrycie młodych talentów, a także propagowanie twórczości Fryderyka Chopina oraz polskiej kultury wśród dzieci i młodzieży w Polsce i poza jej granicami.

 

Zwiedzający Ośrodek Chopinowski zainteresowani postacią kompozytora mogą także wzbogacić swoją wiedzę, korzystając z bogatego zbioru biblioteki, audioprzewodnika oraz wystaw. W ośrodku działa także kawiarnia, w której można napić się aromatycznej kawy żołędziowej, takiej, jaką pijał w tym miejscu Fryderyk Chopin.

  

Ośrodek dla zwiedzających otwarty jest każdego dnia oprócz poniedziałku, a do Szafarni warto się wybrać chociażby ze względu na dziewiętnastowieczny dworek otoczony zabytkowym parkiem ze stawem w kształcie fortepianu. Ośrodek położony jest w malowniczym otoczeniu pradoliny Drwęcy, w pobliżu Szafarni znajdują się zabytkowe kościoły, zamki, pomniki przyrody, czy izby pamięci, czyniąc jego okolicę miejscem o wysokich walorach turystycznych.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Szafarnia 1, 87-404 Radomin (powiat golubsko-dobrzyński)

tel. 566827930

 

Ośrodek Chopinowski w liczbach:

  • Sala koncertowa na 105 miejsc
  • Liczba koncertów w 2018 r.: 40
  • Liczba odbiorców koncertów:  3500
  • Liczba audycji muzycznych: 103
  • Liczba uczestników audycji:  3620
  • Liczba przejść z przewodnikiem po pałacu: 101
  • Liczba konkursów: 1 międzynarodowy, 3 wojewódzkie
  • Liczba odwiedzających: 11 000

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 kwietnia 2019 r.