Aktualności

Obchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Obchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

W hołdzie Sybirakom

„Minęło tyle lat, a ja ciągle mam przed oczami obozowe sceny, pamiętam obsesyjne uczucie głodu i ścinający krew w żyłach mróz. Jednak żyję. Poraniony i okaleczony fizycznie i psychicznie już na zawsze” – pisał we wspomnieniach chełmżanin Leszek Masłowski. 17 września, w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, obchodziliśmy Dzień Sybiraka. Uroczystość, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i wiceprzewodniczącego sejmiku województwa Łukasza Krupy, odbyła się w piątek (17 września) w Bydgoszczy. 

 

Obchody rozpoczęło nabożeństwo w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w bydgoskiej katedrze. Po mszy świętej zebrani złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Narodu Polskiego na Starym Rynku.

 

Deportacje Polaków na wschód

Pierwsza z masowych deportacji Polaków na Syberię, najbardziej tragiczna, przeprowadzona została przez władze sowieckie na początku lutego 1940 roku. W zimową noc wywieziono blisko 140 tysięcy osób. Były to głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej, i właścicieli ziemskich. Trafiły do północnych regionów ZSRR, w okolice Archangielska i Irkucka oraz do Kraju Krasnojarskiego i Komi.

 

Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od trzystu tysięcy do ponad miliona Polaków. Wielu deportowanych nie przetrwało podróży, wielu nigdy nie wróciło z zesłania.

 

Reprezentowaniem interesów oraz upamiętnianiem losów polskich zesłańców na Syberię zajmuje się Związek Sybiraków. W naszym regionie jego oddziały działają w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

  

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

20 września 2021 r.

 

Obchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP