Aktualności

Operacja wylewania betonu pod fundamenty nowego budynku głównego, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Operacja wylewania betonu pod fundamenty nowego budynku głównego, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W Brukseli o naszym szpitalu na Bielanach

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył 27 lutego w Brukseli w zorganizowanym przez Komisję Europejską seminarium na temat przyszłości opieki medycznej w Europie w aspekcie strategicznych inwestycji finansowanych w ramach planu Junckera (plan inwestycyjny dla Europy). Pierwszym w Polsce przedsięwzięciem finansowanym z udziałem Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), będącego jednym z filarów planu, jest rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 

– Komisja Europejska wskazuje nasz projekt rozbudowy Szpitala im. Rydygiera w Toruniu jako jedno z trzech w Polsce wzorcowych przedsięwzięć realizowanych z udziałem wsparcia finansowego z Unii Europejskiej. Budujemy szpital nowoczesny i funkcjonalnie dopracowany. Od początku przyświeca nam idea, by chorzy i odwiedzający czuli się tu dobrze – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Plan Junckera , który ma pobudzić wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej i uczynić europejską gospodarkę bardziej konkurencyjną, odnosi się także do strategicznych inwestycji w opiece medycznej. Zakłada się, że spośród wygenerowanych przez EFIS inwestycji o łącznej wartości 315 miliardów euro część ma dotyczyć właśnie projektów związanych z ochroną zdrowia. KE jest zdania, że w obecnej sytuacji, którą wyznacza m. in. rzeczywistość demograficzna, systemy ochrony zdrowia krajów członkowskich wymagają nowego modelu, opartego o opiekę koordynowaną i nowoczesną podstawową opiekę medyczną, oraz nowej, stworzonej pod tego rodzaju potrzeby, infrastruktury, a także najnowszych rozwiązań technologicznych.

 

W konferencji uczestniczyli m. in. wiceprzewodniczący KE Jyrki Katainen i wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Ambroise Fayolle, a także wysokiej rangi urzędnicy krajów członkowskich UE, odpowiedzialni za służbę zdrowia, i członkowie zajmujących się tą problematyką think tanków. Wśród tematów wystąpień i późniejszej debaty znalazły suę m. in. finansowe możliwości w sektorze zdrowia związane z instrumentami uruchomionymi przez EFIS i przykłady dobrych europejskich praktyk w dziedzinie inwestycji wspierających nowe modele narodowych i regionalnych systemów ochrony zdrowia.

 

Spotkanie zakończyły panel z udziałem przedstawicieli państw członkowskich EU oraz wystąpienie unijnego komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa.  

 

Zaplanowana z rozmachem i uwzględniająca europejskie standardy dla tego typu placówek rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu obejmuje dobudowanie nowych skrzydeł do istniejącego gmachu głównego, który zostanie poddany gruntowanej modernizacji, oraz wzniesienie pawilonów dla szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych. Wartość inwestycji to ponad pół miliarda złotych, z czego 240 mln złotych pochodzi z kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Podpisana w listopadzie 2016 umowa kredytowa jest pierwszą, w której EBI uruchamia środki z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych dla sektora publicznego w Polsce. Na pozostałą część montażu finansowego złożą się pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środki własne placówki i samorządu województwa.

 

Czytaj też: Szpital na Bielanach: kamery śledzą postępy

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 lutego 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 28 lutego 2017 r.

 

Seminarium na temat przyszłości opieki medycznej w Europie zorganizowane przez Komisję Europejską, fot. Mieszko MatusiakSeminarium na temat przyszłości opieki medycznej w Europie zorganizowane przez Komisję Europejską, fot. Mieszko MatusiakSeminarium na temat przyszłości opieki medycznej w Europie zorganizowane przez Komisję Europejską, fot. Mieszko MatusiakSeminarium na temat przyszłości opieki medycznej w Europie zorganizowane przez Komisję Europejską, fot. Mieszko Matusiak