Aktualności

Wizualizacja nowego budynku UTP, graf. UTP
Wizualizacja nowego budynku UTP, graf. UTP

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy rozwija kampus w Fordonie

Nowoczesnych gmach z salą wykładową wyposażoną w mobilne ściany działowe, który powstaje w Alejach Kaliskiego, pozwoli w przyszłości na przeniesienie znacznej części zajęć dydaktycznych do kampusu uczelni. W piątkowej (22 stycznia) uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego obiektu wziął udział wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

 

Wierzymy, że rozbudowa UTP będzie znakomitym powodem do rozwoju oryginalnej myśli technologicznej w naszym regionie. Życzymy uczelni wielu innowacyjnych projektów – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Budowa nowego obiektu na terenie kampusu bydgoskiego UTP ruszyła w listopadzie ubiegłego roku. Budynek powstaje w Alejach Kaliskiego w sąsiedztwie Auditorium Novum, z którym zostanie skomunikowany łącznikiem. Na gmach o powierzchni niemal 4,7 tysiąca metrów kwadratowych będą się składać trzy kondygnacje naziemne i jedna podziemna. W budynku jednocześnie będzie mogło przebywać do 1000 osób. Wewnątrz modułowego obiektu znajdzie się m.in. sala wykładowa z audytorium na 600 miejsc, którą, dzięki mobilnym kurtynom akustycznym będzie można podzielić na dwie lub cztery części. Poza zajęciami dydaktycznymi będą się tu mogły odbywać wydarzenia kulturalne.

 

Nowy gmach posłuży studentom z różnych wydziałów. Władze uczelni planują przenieść tu znaczną część zajęć dydaktycznych. Oddanie obiektu do użytku planowane jest w trzecim kwartale 2023 roku.

 

Budynek, z licznymi przeszkleniami, zostanie pokryty elewacją z gładkich betonowych płyt. Jego projektantem jest architekt i wykładowca Wydziału Budownictwa UTP Piotr Obracaj. Wykonawcą jest warszawska spółka Budimex, która wygrała przetarg na budowę obiektu.

 

Koszt inwestycji to prawie 47 milionów złotych. Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dotacji celowej  samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, który przekazał uczelni 9 mln złotych.

 

Powstający przy Auditorium Novum gmach to niejedyny nowy obiekt, który w najbliższych latach pojawi się w kampusie UTP. Pod koniec ubiegłego roku bydgoska uczelnia ogłosiła przetarg na projekt i realizację Akademickiego Centrum Sportowego. Budynek ma powstać przy skrzyżowaniu Alei Kaliskiego i ul. Akademickiej.

 

Inwestycje w rozwój naszych uczelni wyższych

Dzięki marszałkowskiemu wsparciu ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 powstaje budynek Centrum Pomocy Psychologicznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W nowoczesnym obiekcie przy Wydziale Psychologii UKW na bydgoskich Wyżynach funkcjonować będą Uniwersyteckie Centrum Psychologiczne, Centrum Komunikacji Klinicznej i Centrum Telemedycyny. W trzykondygnacyjnym gmachu o powierzchni ponad 1,7 tysiąca metrów kwadratowych znajdą się sale, gabinety i laboratoria do diagnozy, terapii i obserwacji dzieci oraz ich rodzin.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 stycznia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 stycznia 2021 r.

 

Akt Erekcyjny nowego budynku dydaktycznego UTP,  fot. Filip Kowalkowski dla UMWKAkt Erekcyjny nowego budynku dydaktycznego UTP,  fot. Filip Kowalkowski dla UMWKAkt Erekcyjny nowego budynku dydaktycznego UTP,  fot. Filip Kowalkowski dla UMWKAkt Erekcyjny nowego budynku dydaktycznego UTP,  fot. Filip Kowalkowski dla UMWKAkt Erekcyjny nowego budynku dydaktycznego UTP,  fot. Filip Kowalkowski dla UMWKAkt Erekcyjny nowego budynku dydaktycznego UTP,  fot. Filip Kowalkowski dla UMWKAkt Erekcyjny nowego budynku dydaktycznego UTP,  fot. Filip Kowalkowski dla UMWKAkt Erekcyjny nowego budynku dydaktycznego UTP,  fot. Filip Kowalkowski dla UMWK