Aktualności

Wanda Łukasiewicz odebrała medal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Dariusza Kurzawy, fot. Andrzej Goiński
Wanda Łukasiewicz odebrała medal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Dariusza Kurzawy, fot. Andrzej Goiński

Unitas Durat dla Wandy Łukasiewicz

Stuletnia torunianka Wanda Łukasiewicz otrzymała z rąk wicemarszałka Dariusza Kurzawy medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Wręczenie wyróżnienia dla pani Wandy jest kontynuacją akcji honorowania stuletnich mieszkańców regionu z okazji ubiegłorocznej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Wciąż kontynuujemy naszą akcję honorowania osób, które ukończyły setny rok, rozpoczętą z okazji  setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym zapraszamy  do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które w tym roku skończą setny rok życia, a także osób, powyżej setnego roku życia, a którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 562.

 

 – Dzieciństwo i młodość osób urodzonych w 1919 roku i wcześniej przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wanda Łukasiewicz, córka Adeli i Antoniego Sługockich, urodziła się 30 września 1919 roku  w Panowicach (powiat Podhajce, województwo tarnopolskie), na obecnej Ukrainie. Pani Wanda miała dwoje rodzeństwa: brata Zugmunta i siostrę Janinę. Tata i brat zmarli na Kresach, a pani Wanda z mamą i siostrą zostały przymusowo przesiedlone w 1945 roku –  najpierw do Krakowa, a po kilku miesiącach, na zaproszenie rodziny przyjechały do Torunia. Urząd repatriacyjny przydzielił im gospodarstwo rolne w Papowie Toruńskim.

 

Po II wojnie światowej pani Wanda wyszła za mąż za Michała Łukasiewicza, którego poznała jeszcze na Kresach, a odnaleźli się już w powojennej Polsce, właśnie pod Toruniem. Państwo Łukasiewicz mieli trzy córki: Alicję, Bożenę i Zwisławę. Pan Michał zajmował się transportem, a pani Wanda prowadziła gospodarstwo rolne.

 

W latach 60-tych Państwo  Łukasiewicz wybudowali dom w Toruniu, gdzie do dziś mieszka pani Wanda z córką Alicją. Pani Wanda doczekała wnuka Marka Konrada.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 września 2019 r.

 

Wanda Łukasiewicz odebrała medal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Dariusza Kurzawy, fot. Andrzej GoińskiWanda Łukasiewicz odebrała medal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Dariusza Kurzawy, fot. Andrzej GoińskiWanda Łukasiewicz odebrała medal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Dariusza Kurzawy, fot. Andrzej GoińskiWanda Łukasiewicz odebrała medal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Dariusza Kurzawy, fot. Andrzej GoińskiWanda Łukasiewicz odebrała medal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Dariusza Kurzawy, fot. Andrzej GoińskiWanda Łukasiewicz odebrała medal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Dariusza Kurzawy, fot. Andrzej GoińskiWanda Łukasiewicz odebrała medal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Dariusza Kurzawy, fot. Andrzej Goiński