Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat Joannie Gwieździe, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Joannie Gwieździe, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Unitas Durat dla pani Joanny

Do grona osób uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. dołączyła kolejna kobieta. Joanna Gwiazda, mieszkanka Bydgoszczy, wierzy że to genom zawdzięcza dobrą kondycję. Z nestorką spotkał się w czwartek (17 kwietnia) wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Urodziła się 7 kwietnia 1924 roku w Jeziorkach w gminie Strzelno. Z domu Roztropińska, jest jednym z dziesięciorga dzieci Urszuli i Wincentego. Z uśmiechem na ustach wspomina lata dzieciństwa, zabawy z siostrami (miała sześć sióstr i trzech braci).

 

Szczęśliwie czas wojny spędziła w domu rodzinnym. W 1945 roku wyszła za mąż za Leona Gwiazdę, u boku którego przeżyła przeszło 50 lat. Doczekali się czworga dzieci. W 1953 roku zamieszkali w Bydgoszczy. Obowiązki gospodyni i matki łączyła z pracą zawodową. Początkowo zatrudniona była w przedszkolu, następnie w Zakładach Chemicznych Zachem. Doczekała się ośmiorga wnuków, jedenaściorga prawnuków oraz dwóch praprawnuków.

 

Pani Joanna przez wiele lat z pasją prowadziła ogródek działkowy. Hobbystycznie szyła na maszynie, robiła na drutach i szydełku oraz haftowała. Na podziw zasługują wyszywane przez nią poduszki. Żywo interesuje się polityką, nie gardzi dobrymi serialami telewizyjnymi. Lubi spędzać czas na rozwiązywaniu krzyżówek i oglądaniu seriali. Regularnie ćwiczy, by odzyskać sprawność po przebytych udarach. Jeszcze do niedawna w towarzystwie siostry i córek wyjeżdżała na wczasy.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 kwietnia 2024 r.