Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat stuletniej Jadwidze Malinowskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat stuletniej Jadwidze Malinowskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Unitas Durat dla pani Jadwigi

Niezwykle energiczna kobieta, Jadwiga Malinowska, świętowała setne urodziny. Jej przydomowy ogród zachwyca gości i przechodniów. Nestorka pielęgnuje kwiaty i dba o krzewy malin. Jubilatkę uhonorowaną marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odwiedziła członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

 

– Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Jadwiga Malinowska urodziła się 3 stycznia 1924 roku, w Warpalicach (powiat brodnicki). Jest najstarszą spośród siedmiorga dzieci państwa Malinowskich. Mama pani Jadwigi młodo zmarła, jej ojciec w celach zarobkowych wyemigrował do Gdańska. Opiekę nad dziećmi sprawowała babcia, pani Jadwiga pomagała w wychowywaniu swojego młodszego rodzeństwa. Z lat młodzieńczych wspomina pracę w młynie babci. Czas wojny spędziła w rodzinnym domu.

 

Będąc dorosłą kobietą, około 25 roku życia, przeprowadziła się do Rypina, zamieszkała u swojej cioci i zatrudniła się w bibliotece, gdzie pracowała do emerytury. Literatura o tematyce historycznej od zawsze jest jej bliska. Bardzo lubiła podróżować, z ciekawością zwiedzała Polskę.

 

Pani Jadwiga przez lata działała w klubie seniora „Srebrny Włos”, gdzie w gronie przyjaciół realizowała się śpiewając w chórze, zwłaszcza tradycyjne, popularne pieśni ludowe.

To niezwykle energiczna kobieta, której źródłem radości jest dbanie o dom i pielęgnowanie ogrodu. W sezonie jej ogród zdobią kwiaty. Przyjemność sprawia jej także oglądanie filmów, słuchanie radia. Nestorka jest na bieżąco z wydarzeniami polskiej sceny politycznej. To bardzo spokojna, koleżeńska i pracowita kobieta.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 stycznia 2024 r.