Aktualności

Wizyta arcybiskupa Alfonsa Nossola w Urzędzie Marszałkowskim i spotkanie z młodzieżą z regionu, fot. Andrzej Goiński
Wizyta arcybiskupa Alfonsa Nossola w Urzędzie Marszałkowskim i spotkanie z młodzieżą z regionu, fot. Andrzej Goiński

Unitas Durat dla arcybiskupa Alfonsa Nossola

W Kujawsko-Pomorskiem gościmy arcybiskupa Alfonsa Nossola, profesora teologii, emerytowanego biskupa diecezji opolskiej. Duchowny spotkał się 14 maja z młodzieżą z regionu w ramach kolejnej konferencji poświęconej patronowi województwa świętemu Janowi Pawłowi II, podczas której opowiadał o osobistych relacjach z Karolem Wojtyłą . Marszałek Piotr Całbecki wyróżnił naszego gościa wybitym z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Urodzony w 1932 roku ks. arcybiskup Alfons Nossal jest profesorem nauk teologicznych, w latach 1977-2009 pełnił funkcję biskupa diecezji opolskiej, w 1999 roku został mianowany arcybiskupem ad personam. W 1977 roku założył Diecezjalny Instytut Teologiczno-Pastoralny w Opolu, przekształcony w 1994 roku w Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Utworzył między innymi Muzeum i Archiwum Diecezjalne i Radio Góra św. Anny, ustanowił radę kapłańską i radę duszpasterską, reaktywował też diecezjalny oddział Caritas. W parafiach zamieszkanych przez mniejszość niemiecką wprowadził liturgię w języku niemieckim. W 1983 roku na Górze św. Anny gościł papieża Jana Pawła II. W 1989 roku odprawił w Krzyżowej Mszę Pojednania między narodami polskim i niemieckim, w trakcie której premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju.

 

W poniedziałek (14 maja) w Urzędzie Marszałkowskim arcybiskup  Alfons Nossol spotkał się z młodzieżą uczestniczącą w kolejnej z cyklu konferencji poświęconych patronowi województwa świętemu Janowi Pawłowi II. Organizatorami cyklu wykładów przybliżających mieszkańcom regionu postać patrona województwa kujawsko-pomorskiego świętego Jana Pawła II są Urząd Marszałkowski oraz Brodnickie Centrum Caritas. To spotkania skierowane głównie do młodzieży. Do czerwca zaplanowano w sumie sześć prelekcji przedstawiających Karola Wojtyłę jako człowieka, papieża, mistyka, administratora, ustawodawcę, a także błogosławionego i świętego. Wykłady wygłosi ks. dr hab. Wiesław Kraiński (Wydział Teologiczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika).

 

W  spotkaniu uczestniczyła młodzież klas mundurowych ze szkół:

  • Zespół Szkół nr 1 w Toruniu,
  • Zespół Szkół Technicznych w Toruniu,
  • II LO im. Królowej Jadwigi w Toruniu,
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie,
  • Zespół Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie,
  • Zespół Szkół im. Marii Grodzickiej w Lubrańcu Marysienie,
  • Zespół Szkół Akademickich im Obrońców Wisły 1920 roku z Włocławka,
  • Zespół Szkół Niepublicznych w Gąsawie,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi,
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Kościelcu Kujawskim.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 maja 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 15 maja 2018 r.

 

Wizyta arcybiskupa Alfonsa Nossola w Urzędzie Marszałkowskim i spotkanie z młodzieżą z regionu, fot. Andrzej GoińskiWizyta arcybiskupa Alfonsa Nossola w Urzędzie Marszałkowskim i spotkanie z młodzieżą z regionu, fot. Andrzej GoińskiWizyta arcybiskupa Alfonsa Nossola w Urzędzie Marszałkowskim i spotkanie z młodzieżą z regionu, fot. Andrzej GoińskiWizyta arcybiskupa Alfonsa Nossola w Urzędzie Marszałkowskim i spotkanie z młodzieżą z regionu, fot. Andrzej GoińskiWizyta arcybiskupa Alfonsa Nossola w Urzędzie Marszałkowskim i spotkanie z młodzieżą z regionu, fot. Andrzej GoińskiWizyta arcybiskupa Alfonsa Nossola w Urzędzie Marszałkowskim i spotkanie z młodzieżą z regionu, fot. Andrzej GoińskiWizyta arcybiskupa Alfonsa Nossola w Urzędzie Marszałkowskim i spotkanie z młodzieżą z regionu, fot. Andrzej GoińskiWizyta arcybiskupa Alfonsa Nossola w Urzędzie Marszałkowskim i spotkanie z młodzieżą z regionu, fot. Andrzej GoińskiWizyta arcybiskupa Alfonsa Nossola w Urzędzie Marszałkowskim i spotkanie z młodzieżą z regionu, fot. Andrzej GoińskiWizyta arcybiskupa Alfonsa Nossola w Urzędzie Marszałkowskim i spotkanie z młodzieżą z regionu, fot. Andrzej Goiński