Aktualności

Unisławska mięta pieprzowa, fot. Szymon Ździebło www.tarantoga.pl
Unisławska mięta pieprzowa, fot. Szymon Ździebło www.tarantoga.pl

Unisławska mięta pieprzowa na Liście Produktów Tradycyjnych

Na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych trafił ostatnio susz unisławskiej mięty pieprzowej. Wykaz prowadzony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawiera już 83 wyroby i potrawy z województwa kujawsko-pomorskiego. Zachęcamy do zgłaszania kolejnych.

Mięta to jedna z najchętniej stosowanych w ziołolecznictwie roślin. Uprawa unisławskiej mięty pieprzowej odbywa się w sposób tradycyjny – bez użycia środków chemicznych. Jest to więc produkt całkowicie ekologiczny. Mięta zgłoszona na Listę Produktów Tradycyjnych pochodzi z gospodarstwa zielarskiego państwa Agnieszki i Piotra Wróbel z miejscowości Gołoty (powiat chełmiński).

Lista Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przewodnikiem po regionalnej kuchni polskiej, a także źródłem informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich przysmaków.

 

 – Produkty, które reprezentują województwo na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych to część bogatego dziedzictwa kulinarnego Kujaw i Pomorza. Nasza żywność podbija podniebienia Polaków i Europejczyków, jest klasą i naszym „kulinarnym ambasadorem”. Cieszę się, że każdego roku na liście pojawiają się kolejne produkty, dania i potrawy z naszego regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wśród 83 przysmaków z naszego województwa zarejestrowanych dotychczas na Liście Produktów Tradycyjnych jest 25 gotowych dań i potraw, 16 wyrobów piekarniczych i cukierniczych, 13 napojów, 8 produktów mięsnych, 7 warzyw i owoców oraz  5 produktów mlecznych, 2 oleje i tłuszcze, miód, ryba (karp nakielski), ciechocińska sól, kulis – kwas z buraczków i inne.

Wszystkie produkty z Kujawsko-Pomorskiego wpisane na listę tutaj.

Na listę mogą być wpisane produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe:

  • których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych, tzn. wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, metod produkcji,
  • będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,
  • stanowiące element tożsamości społeczności lokalnej.

Wnioski o wpis produktu na listę składa się do Urzędu Marszałkowskiego, który dokonuje ich oceny. Pozytywnie zweryfikowane wnioski przesyłane są do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest odpowiedzialny za jej prowadzenie  i uaktualnienie. Lista jest publikowana na bieżąco, na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Szczegóły jak zarejestrować produkt tradycyjny).

Czytaj także:

Regionalne przysmaki na Liście Produktów Tradycyjnych

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

3 września 2018 r.

Unisławska mięta pieprzowa, fot. Szymon Ździebło www.tarantoga.plUnisławska mięta pieprzowa, fot. Szymon Ździebło www.tarantoga.plUnisławska mięta pieprzowa, fot. Szymon Ździebło www.tarantoga.plUnisławska mięta pieprzowa, fot. Szymon Ździebło www.tarantoga.pl