Aktualności

Msza święta z okazji 800-lecia Unisławia, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Msza święta z okazji 800-lecia Unisławia, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Unisław ma 800 lat

26 czerwca w Unisławiu (powiat chełmiński) odbyła się uroczysta msza święta, w której uczestniczył marszałek Piotr Całbecki. Była to wyjątkowa okazja, bowiem Unisław świętuje w tym roku 800-lecie swojego istnienia.

Unisław to jedno z tych miejsc na mapie naszego regionu, które zapisało się na kartach historii wieki temu. Mieszkańcom i lokalnym samorządowcom życzę, żeby Unisław i okolice były miejscem, w którym dobrze się żyje. Świętowanie 800-lecia świadczy o głęboko zakorzenionym lokalnym patriotyzmie – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Obchody zainaugurował XVII Półmaraton Unisławski i bieg na 10 km – Dziesiątka Unisławska. Wzięło w nim udział niemal 300 uczestników. To czwarty z dziesięciu etapów tegorocznego Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego w biegach długodystansowych.  W Półmaratonie pierwsze miejsce zajął Kamil Poczwardowski, a w 10-kilometrowym biegu pierwszy na mecie był Dawid Klaybor. W marszu nordic walking zwyciężył Paweł Polak.

Czytaj: Co biegacze lubią najbardziej

Zapisy na kolejne biegi w ramach Grand Prix

Mieszkańcy uczcili ten ważny jubileusz podczas wspólnego biesiadowania. Zagrały gwiazdy polskiej sceny muzycznej oraz lokalne zespoły, można było obejrzeć wystawę zabytkowych pojazdów oraz archiwalne fotografie. Nie zabrakło także rodzinnych gier i zabaw, występów, konkursów i pokazów.

Po uroczystościach religijnych w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja z udziałem władz samorządowych odbyła się prelekcja o historii Unisławia, a następnie koncert orkiestry dętej z Gminnego Ośrodka Kultury, który zwieńczył trzydniowe obchody.

Nazwa Unisław po raz pierwszy pojawia się w dokumencie z 5 sierpnia 1222 r. księcia Konrada Mazowieckiego.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 czerwca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 lipca 2022 r.

Msza święta z okazji 800-lecia Unisławia, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMsza święta z okazji 800-lecia Unisławia, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMsza święta z okazji 800-lecia Unisławia, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMsza święta z okazji 800-lecia Unisławia, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGrand Prix w biegach w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGrand Prix w biegach w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGrand Prix w biegach w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGrand Prix w biegach w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP