Aktualności

Umowy RPO, PROW i FEdKP, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Umowy RPO, PROW i FEdKP, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Unijne wsparcie: ekonomia społeczna, szpitale, wieś

Blisko 70 milionów złotych są warte podpisane w czwartek (11 stycznia) umowy o dofinansowanie projektów w ramach naszych programów regionalnych starej i nowej perspektywy oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Z przedstawicielami beneficjentów w Urzędzie Marszałkowskim spotkali się wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i radna województwa Ewa Mes. Zdjęcia do pobrania

 

– Inwestycje w placówkach medycznych nigdy się nie kończą, to sfera wymagająca stałych, systematycznych nakładów. Projekty realizowane na obszarach pozamiejskich stymulują rozwój wsi i generują zrównoważony rozwój regionu. [Natomiast] pierwsze [pokonkursowe] umowy w ramach naszego programu regionalnego perspektywy 2021-2027, warte prawie 50 mln złotych, dotyczą projektów niezwykle ważnych, bo związanych z rozwojem ekonomii społecznej, która jest jednym ze znaków firmowych naszego województwa. Realizujemy bowiem strategię rozwojową, która stawia człowieka i jego potrzeby na pierwszym miejscu – podkreślił w swoim wystąpieniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

– Miło, że jest w was tyle zapału, że przygotowujecie wspaniałe projekty i zarząd województwa może z przyjemnością wydawać na nie pieniądze! – mówiła do zgromadzonych radna Ewa Mes.

 

Prawie 20 mln złotych to środki naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020 na zakończone już inwestycje w placówkach medycznych – zakupy sprzętu i aparatury medycznej dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku i szpitala powiatowego w Mogilnie oraz rozbudowę Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku – oraz na budowę instalacji fotowoltaicznej na potrzeby Urzędu Gminy w Dąbrowie Biskupiej w powiecie inowrocławskim. To już naprawdę ostatki z puli RPO – planujemy podpisanie jeszcze tylko dwóch umów o dofinansowanie i prawdopodobnie podwyższenie dotacji na projekty szpitali.

 

Lista projektów

 

Przekazane 11 stycznia pieniądze PROW 2014-2020 – łącznie prawie pół miliona złotych – posłużą uruchomieniu nowych i rozwojowi istniejących biznesów na terenach wiejskich oraz tworzeniu wiejskich terenów rekreacyjnych. Wśród beneficjentów są m.in. nowa przedsiębiorczyni z Jeżewa w powiecie świeckim Katarzyna Rydzewska, która uruchamia firmę zajmującą się urządzaniem tarasów i balkonów, oraz Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku, która uzupełnia teren rekreacyjny w Łubiance w powiecie toruńskim o elementy małej architektury i ogrodzenie.

 

Lista projektów

 

Pierwsze przyznane na zasadach konkursowych dotacje w ramach naszego nowego programu regionalnego, Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, otrzymują toruńskie Stowarzyszenie TŁOK, Fundacja Ekspert Kujawy z Inowrocławia, działające w Bydgoszczy Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kobiet Gineka i Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży z siedzibą w Toruniu, a także Caritas Diecezji Toruńskiej.

 

Lista projektów

 

Oprawą spotkania był minispektakl grupy teatralnej Bum Bum Cyk, działającej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Toruniu, w wykonaniu jej najmłodszych aktorów.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

11 stycznia 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia 2024 r.