Aktualności

Umowy RPO i PROW: 14 mln złotych wsparcia

Marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz członkowie zarządu Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść spotkali się w środę (27 września) z przedstawicielami beneficjentów naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich perspektywy 2014-2020, by przekazać im podpisane umowy o dofinansowanie projektów.  Przypieczętowane właśnie wsparcie wyniosło łącznie prawie 14 mln złotych. Zdjęcia do pobrania

– Dofinansowanie na podejmowanie i rozwój działalności gospodarczej to istotne dla wzrostu gospodarczego naszego województwa projekty, dlatego cieszy nas, że beneficjenci śmiało sięgają po te środki – mówi marszałek Piotr Całbecki.  – Wśród podpisanych dziś umów jest także umowa dotycząca rekonstrukcji budynku organistówki w Bierzgłowie – powstanie tu nowe muzeum.

 

Dzięki środkom RPO w wysokości blisko 5 mln złotych modernizację przejdą drewniana stodoła i wiatrak typu koźlak w Bierzgłowie. Zrekonstruowana zostanie także organistówka, która będzie pełniła funkcje kulturalne i edukacyjne.

 

Sprzęt medyczny o wartości ponad 2 mln złotych zyska Nowy Szpital w Wąbrzeźnie, a do funkcjonariuszy policji trafią trzy samochody i urządzenia usprawniające prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

 

Z dofinansowaniem ponad 800 tys. złotych powstanie w Toruniu nowa przestrzeń dla przedsiębiorców branż kreatywnych, m.in. działających w mediach społecznościowych.

 

Na modernizację przystanków autobusowych, budowę nowych wiat i montaż ławek unijne wsparcie zyskał też samorząd miasta Brodnicy. Dofinansowanie z RPO wyniosło ponad 430 tys. złotych

 

Lista projektów RPO (pdf)

 

Podczas spotkania wręczono także umowy o dofinansowanie na podjęcie i rozwijanie działalności gospodarczej. Pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) trafią za pośrednictwem lokalnych grup działania do dziewiętnaściorga przedsiębiorców z powiatów: bydgoskiego, chełmińskiego, grudziądzkiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, nakielskiego, sępoleńskiego i tucholskiego. Pojedyncze wsparcie wyniosło od 60 do 187 tys. złotych, dotacje dla wszystkich dzisiejszych biznesowych beneficjentów to łącznie ponad 1,6 mln złotych.

 

Środki PROW umożliwią również m.in. wymianę pokrycia dachu na budynku OSP w Bobrownikach w powiecie lipnowskim i modernizację drogi powiatowej na trasie Kiełpiny-Ostrowite (powiat golubsko-dobrzyński). Nowy plac zabaw zyskają dzieci w Nieszawie (powiat aleksandrowski) i Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński). Łączna wartość dofinansowania przekracza 2 miliony złotych.

 

Lista projektów PROW (pdf)

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 września 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 września 2023 r.

 

Wręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie umów RPO i PROW, fot. Andrzej Goiński/UMWKP