Aktualności

Podsumowanie programu „Umiem pływać” we Włocławku, fot. archiwum UM
Podsumowanie programu „Umiem pływać” we Włocławku, fot. archiwum UM

Umiem pływać

Na basenie miejskim we Włocławku odbyło się 9 października podsumowanie tegorocznej edycji programu „Umiem pływać”, realizowanego we współpracy Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz 86 gmin z naszego regionu. W lekcjach pływania weźmie w tym roku udział w sumie około 8 tysięcy uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych.

– „Umiem pływać” to jeden z kilku realizowanych w regionie programów upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży. Kolejne programy sportowe skierowane do młodych to „Lekkoatletyka dla każdego” oraz program rozwoju i upowszechniania koszykówki oraz Kujawsko-Pomorskie Szkółki Kolarskie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Istotą programu „Umiem pływać” jest nabycie i rozwinięcie podstawowych umiejętności pływackich przez najmłodszych adeptów tej dyscypliny sportu, którymi są uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Zajęcia odbywają się na krytych pływalniach, prowadzone są przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, w wymiarze 20 godzin lekcyjnych na każdego uczestnika, z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu, w grupach liczących nie więcej niż 15 osób. Końcowym elementem zajęć będzie sprawdzian poziomu opanowania podstawowych umiejętności pływackich.

Realizatorem projektu jest Kujawsko-Pomorski Związek Pływacki. W tym roku do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 86 gmin. W sumie w zajęciach na 47 pływalniach weźmie udział 600 grup. Tegoroczny budżet przedsięwzięcia to 1,9 miliona złotych, z czego pół miliona to środki samorządu województwa.

W ramach czterech poprzednich edycji programu „Umiem pływać” w zajęciach nauki pływania wzięło udział ponad 23 tysiące dzieci (więcej o realizacji programu w 2017 roku).

W podsumowaniu programu na Międzyosiedlowym Basenie Miejskim we Włocławku przy ul. Wysokiej we Włocławki z udziałem dzieci uczestniczyli Tomasz Polewka, wychowanek klubu Ruch Grudziądz, medalista mistrzostw Europy w stylu grzbietowym oraz członkowie zarządu województwa Sławomir Kopyść i Aneta Jędrzejewska.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

10 października 2018 r.

Podsumowanie programu „Umiem pływać” we Włocławku, fot. archiwum UMPodsumowanie programu „Umiem pływać” we Włocławku, fot. archiwum UMPodsumowanie programu „Umiem pływać” we Włocławku, fot. archiwum UM