Aktualności

Fot. Marek Dembski
Fot. Marek Dembski

Udany występ młodzieżowców z regionu na igrzyskach w Argentynie

W stolicy Argentyny odbyły się trzecie Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie. W imprezie wzięło udział jedenaścioro zawodniczek i zawodników z Kujaw i Pomorza. Udany występ zanotowali hokeiści i hokeistki z Pałuk (LKS Gąsawa, LKS Rogowo i UKS Jedynka Żnin). Kadeci zajęli piąte miejsce, a kadetki uplasowały się na siódmej pozycji. Lekkoatletki z regionu znalazły się poza czołową dziesiątką.

 

Reprezentacja Polski kadetów (U-18), składająca się głównie z hokeistów z Pałuk, zajęła wysokie piąte miejsce. W spotkaniach grupowych biało-czerwoni pokonali Meksyk 6:3, ulegli Zambii 3:4 i Argentynie 2:5, by następnie rozgromić team Vanuatu 15:1 i nieznacznie ulec Malezji 3:4 – jak się okazało, mistrzom olimpijskim. W ćwierćfinale Polacy przegrali z późniejszymi finalistami – Indiami 2:4. W meczach o miejsca 5-8 nasza reprezentacja pokonała najpierw Bangladesz 5:4, a w bezpośrednim starciu o piątą lokatę po serii rzutów karnych okazała się lepsza od Australii (w regulaminowym czasie gry był remis 4:4). Mistrzami zostali Malezyjczycy po zwycięstwie nad Indiami. Brąz zdobyli gospodarze po triumfie nad Zambią.

 

W reprezentacji Polski w Buenos Aires zagrali: Jakub Gebler – bramkarz , Korneliusz Nitka – 3 bramki i Michał Nowakowski – 10 (wszyscy UKS Jedynka Żnin), Eryk Bembenek – 10, Tomasz Bembenek – 3 (obaj z LKS Rogowo), Jakub Chumeńczuk – 1 i Dawid Zabłocki – 4 (obaj z LKS Gąsawa).

 

W gronie najlepszych ośmiu zespołów znalazły się także polskie hokeistki na trawie, które w Buenos Aires zajęły siódmą pozycję. Reprezentacja kadetek zanotowała następujące wyniki: faza grupowa – Polska – Meksyk 1:1, Polska – Zimbabwe 2:1, Australia – Polska 8:0, Polska –Namibia 1:0, Chiny – Polska 4:0. W ćwierćfinale Polki przegrały z Indiami 0:3. W meczach o miejsca 5-8 najpierw uległy Austrii 1:3, a w meczu o siódme miejsce po raz drugi spotkały się z reprezentacją Namibii i ponownie wygrały, tym razem 3:1. Złoto wywalczyły gospodynie z Argentyny, srebro – zawodniczki z Indii, a brąz – reprezentacja Chin.


W reprezentacji Polski wystąpiły dwie zawodniczki z regionu –  Julia Balcerzak i Małgorzata Plewa, obie z LKS Gąsawa. Balcerzak – kapitan reprezentacji – była najskuteczniejszą hokeistką w naszym teamie, strzeliła 4 bramki.

 

Na igrzyskach w Buenos Aires wystąpiły także dwie lekkoatletki z Kujawsko-Pomorskiego. Po zajęciu dziesiątego miejsca w biegu na 1500 metrów i piętnastego w rywalizacji przełajowej Klaudia Kazimierska (LKS Vectra Włocławek) zakończyła zmagania w igrzyskach młodzieży na trzynastej pozycji. Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz) przebiegła 400 metrów w 58.27 i została sklasyfikowana na szesnastym miejscu.

 

Polskę reprezentowało łącznie sześćdziesięcioro dziewięcioro zawodniczek i zawodników. Warto przypomnieć, że Klaudia Kazimierska, Julia Balcerzak, Małgorzata Plewa, Dawid Zabłocki, Korneliusz Nitka, Jakub Gebler, Jakub Chumeńczuk i Eryk Bembenek to tegoroczni stypendyści Marszałka Województwa (więcej).

 

Departament Sportu i Turystyki

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

25 października 2018 r.