Aktualności

fot. Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
fot. Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

U sąsiadów olendrów #2

Olenderski Park Etnograficzny zaprasza w niedzielę (3 lipca) w godz. 11.00-16.00 na drugą odsłonę cyklu plenerowych wydarzeń „U sąsiadów olendrów”.

 

Tym razem spotkamy przy zajęciach związanych ze żniwami i obróbką lnu. Chętni będą mogli spróbować swoich sił przy tkaniu, przędzeniu, kręceniu powrozów oraz wiązaniu snopów i układaniu stogów. Najmłodsi wykonają szmaciane laleczki, spróbują tkania na krosienkach i przygotują tradycyjne zabawki. Po pracy będzie można zajrzeć do wnętrz zagród z aranżacjami opowiadającymi o kiszeniu ogórków oraz wypieku ciast drożdżowych. W rolę dawnych mieszkańców olenderskiej wsi wcielą się aktorzy z teatru „Humoreska”. Na głodnych i zmęczonych czekać będą liczne stoiska z żywnością ekologiczną, słodyczami oraz rękodziełem. Specjalny gość dr Michał Targowski historyk z UMK, opowie jak wyglądało osadnictwo olenderskie na terenie  Wielkiej i Małej Nieszawki.

 

Filmowa relacja z pierwszego wydarzenia.

 

Wydarzenia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje, Edycja 2022

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

30 czerwca 2022 r.

 

Afisz "U sąsiadów olendrów"