Aktualności

„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Tydzień Michelsona i „Podróż po Europie” w Strzelnie

Z udziałem przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej zainaugurowano obchody Tygodnia Michelsona w Strzelnie (powiat mogileński). Poniedziałkowe uroczystości były także okazją do świętowania majowych rocznic – rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W programie znalazły się złożenie kwiatów pod pomnikiem Pamięci Pomordowanych 1939-1945, parada Schumana oraz piknik na rynku miejskim. Odsłonięto również upamiętniającą noblistę ławkę.

 

– Ważne, żebyście wiedzieli, że są tacy ludzie, takie autorytety, nad którymi warto się pochylić i z których życia warto czerpać. I mówię to przede wszystkim jako nauczycielka i wychowawczyni wielu pokoleń młodych ludzi. Autorytety i wzorce są potrzebne, żebyście mogli budować zjednoczoną Europę i po to, żebyście mogli budować również siebie w tej Europie i w tym świecie. Kiedy myślę o  Michelsonie, który wyjechał ze Strzelna w wielki świat i nigdy się tego Strzelna nie wstydził, to wiem, że może on być dla was wzorem do naśladowania – pasji, pracowitości i odwagi – powiedziała do młodych uczestników pikniku przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

 

W ramach Tygodnia Michelsona odbędą się także spotkanie muzyczno-literackie „Wiązka światła, która zmieniła świat” oraz wykład dla seniorów „Noblista ze Strzelna”, a dla najmłodszych w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Klub Małego Czytelnika o Michelsonie. Do końca tygodnia w MBP można oglądać wystawę poświęconą wybitnemu fizykowi.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński.

 

Zobacz Michelson, noblista ze Strzelna. Rozmowa z Tomaszem Kardasiem, fizykiem, społecznikiem, autorem książki „Od początku było światło. Rzecz o Albercie Abrahamie Michelsonie”

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

8 maja 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 maja 2023 r.

 

„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP„Podróż po Europie” – uroczystości w Strzelnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP