Aktualności

Orszak Trzech Króli w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski
Orszak Trzech Króli w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

Trzej Królowie przeszli ulicami

Ulicami miast i miasteczek w Dzień Objawienia Pańskiego (6 stycznia) przeszły parady i orszaki Trzech Króli. Uliczne jasełka z kolorowymi korowodami, przedstawieniami i kolędowaniem przygotowano między innymi w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu i Chełmnie.

 

Jeden z największych orszaków Trzech Króli w Polsce przeszedł ulicami Bydgoszczy. Pochód ruszył o godzinie 12 ulicą Świętego Ducha, by dotrzeć do Starego Rynku. Królowie pojechali na koniach i wielbłądzie, a całość nawiązywała do tradycji dawnych ulicznych jasełek, opierając się o biblijny przekaz. Za królami podążyły orszaki w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym, które symbolizowały wiarę, nadzieję i miłość. 

 

Toruńska kolorowa parada z okazji Święta Trzech Króli rozpoczęła się o godzinie 15 na Rynku Staromiejskim, z którego uczestnicy przeszli na Rynek Nowomiejski. Widzom rozdawane były papierowe królewskie korony, a dzieciom hiszpańskie słodycze. Wydarzenie zakończył koncert Kamila Bednarka. 

 

W pierwszej chełmińskiej paradzie uczestnicy (Zespół Pieśni i Tańca Pomorze, przedstawiciele zastępu rycerskiego, przedstawiciele kawalerii, zespół teatralny Agrafka) ruszyli spod urzędu miasta o godzinie 14.30, by dotrzeć do kościoła farnego, gdzie odbył się koncert muzyków Filharmonii Pomorskiej, którzy wykonali między innymi utwory Bacha, Haendla, Vivaldiego oraz tradycyjne polskie kolędy. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. 

 

We Włocławku pochód rozpoczął się o godzinie 11 sprzed urzędu miasta i zakończył mszą święta w bazylice katedralnej o godzinie 12. Grudziądzki orszak Trzech Króli ruszył o godzinie 11.30 sprzed CK Teatr, by dotrzeć na Rynek, gdzie na scenie zaprezentowały się zespoły muzyczne i chóry. W Inowrocławiu orszak ruszył po raz pierwszy. Uczestnicy zebrali się o godzinie 14 na Rynku i ruszyli do hali widowiskowo-sportowej. Tam zostały zaprezentowane jasełka w wykonaniu dzieci z inowrocławskich szkół.

 

Parady, pochody i orszaki trzech króli odbyły się miedzy innymi także w Żninie, Lipnie, Rypinie, Świeciu, Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki), czy Łochowie (powiat bydgoski).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 stycznia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2017 r.

 

Orszak Trzech Króli w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiOrszak Trzech Króli w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiOrszak Trzech Króli w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiOrszak Trzech Króli w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiOrszak Trzech Króli w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiOrszak Trzech Króli w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiOrszak Trzech Króli w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiOrszak Trzech Króli w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiParada Trzech Króli w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plParada Trzech Króli w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plParada Trzech Króli w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plParada Trzech Króli w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plParada Trzech Króli w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plParada Trzech Króli w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plParada Trzech Króli w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plOrszak Trzech Króli przeszedł także ulicami Jabłonowa Pomorskiego, fot. Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie PomorskimOrszak Trzech Króli przeszedł także ulicami Jabłonowa Pomorskiego, fot. Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie PomorskimOrszak Trzech Króli przeszedł także ulicami Jabłonowa Pomorskiego, fot. Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie PomorskimOrszak Trzech Króli przeszedł także ulicami Jabłonowa Pomorskiego, fot. Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie PomorskimOrszak Trzech Króli przeszedł także ulicami Jabłonowa Pomorskiego, fot. Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie PomorskimOrszak Trzech Króli przeszedł także ulicami Jabłonowa Pomorskiego, fot. Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie PomorskimOrszak Trzech Króli przeszedł także ulicami Jabłonowa Pomorskiego, fot. Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie PomorskimOrszak Trzech Króli przeszedł także ulicami Jabłonowa Pomorskiego, fot. Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim