Aktualności

Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego w przebudowywanym pałacu Dąmbskich, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego w przebudowywanym pałacu Dąmbskich, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Trwa przebudowa w pałacu Dąmbskich

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu realizuje projekt przebudowy i remontu konserwatorskiego, znajdującego się na toruńskiej starówce, barokowego pałacu Dąmbskich. W wtorek (24 lipca) marszałek Piotr Całbecki wizytował miejsce prac.

 

Przebudowa pałacu Dąmbskich jest projektem bardzo ambitnym. Obecnie możemy obserwować zarys finalnego wyglądu wnętrza tego pięknego budynku, które udostępnimy dla widzów na początku przyszłego roku. Docelowo w pałacu będzie się mieściła mała scena Teatru Muzycznego o wysokości dwóch kondygnacji, z widownią na 150 miejsc – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki.

 

Na obecnym etapie dobiegają końca kluczowe prace rozbiórkowe, konstrukcyjne i odtworzeniowe. W najbliższym czasie w jego pomieszczeniach rozpocznie się montaż stolarki okiennej. Sukcesywnie począwszy od dolnych kondygnacji, niebawem rozpoczną się również prace wykończeniowe, w tym prace tynkarskie, renowacja i odtworzenie posadzek. W wyniku zrealizowanych do tej pory zadań, w budynku wyłania się docelowy układ pomieszczeń, dzięki czemu można zwizualizować sobie chociażby ostateczną kubaturę i kształt sali teatralnej. Wszelkie prace w pałacu Dąmbskich prowadzone są pod stałym nadzorem konserwatora zabytków.

 

W oficynie, przeznaczonej na pomieszczenia biurowe teatru, zakończone zostały prace wyburzeniowe i odtworzeniowe. Obecnie prowadzony jest montaż stolarki okiennej. Gotowe są również instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne. Pomieszczenia czekają na montaż płytek, posadzek oraz prace tynkarskie.

 

Sala widowiskowa w pałacu będzie miała charakter wielofunkcyjny. Specjalne rozwiązania konstrukcyjne związane z budową stropu, widownią składaną do poziomu podłogi i podestami scenicznymi o regulowanej wysokości, pozwolą na stworzenie jednolicie płaskiej powierzchni z możliwością jej wykorzystania również dla celów innych niż teatralne.

 

W celu przystosowania sali teatralnej do pełnionych przez nią funkcji, konieczna była gruntowna przebudowa i wzmocnienie stropu, tak aby mógł wytrzymać obciążenie zebranej widowni oraz techniki scenicznej. W ramach prowadzonych prac konstrukcja dachu zostanie wzmocniona, a zastosowane rozwiązania pozwoliły odsłonić dla widzów spadzisty dach nadając tym samym niecodziennego klimatu sali teatralnej.

 

Przedsięwzięcie jest finansowane z europejskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach większego projektu obejmującego remonty konserwatorskie kilku zabytkowych obiektów oraz przedsięwzięcia rewitalizacyjne w przestrzeni publicznej historycznego centrum Torunia. Liderem tego projektu – łączna wartość przekracza 71 milionów złotych – jest samorząd miasta; partnerzy to, oprócz Teatru Muzycznego, toruńskie parafie, trzy katolickie i jedna Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, oraz toruńska Fundacja Tumult. Dotacja z POIiŚ na inwestycję Teatru Muzycznego to blisko 11 milionów złotych, całkowita wartość projektu to 15,5 miliona złotych. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na pierwsze półrocze 2019 roku. Do czasu zakończenia remontu Pałacu Dąmbskich Teatr Muzyczny swoją siedzibę mieści w budynku dawnego zboru ewangelickiego na Rynku Nowomiejskim.

 

Wybranym w przetargu wykonawcą robót jest konsorcjum budowlane złożone z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Mega z Inowrocławia i spółki Bud-Eko z Torunia.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

24 lipca 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2018 r.

 

Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego w przebudowywanym pałacu Dąmbskich, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w przebudowywanym pałacu Dąmbskich, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w przebudowywanym pałacu Dąmbskich, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w przebudowywanym pałacu Dąmbskich, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w przebudowywanym pałacu Dąmbskich, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w przebudowywanym pałacu Dąmbskich, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w przebudowywanym pałacu Dąmbskich, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w przebudowywanym pałacu Dąmbskich, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w przebudowywanym pałacu Dąmbskich, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl