Aktualności

Ubiegłoroczne obchody święta artylerii, fot. Szymon Zdziebło /tarantoga.pl dla UMWKP
Ubiegłoroczne obchody święta artylerii, fot. Szymon Zdziebło /tarantoga.pl dla UMWKP

Toruń – kuźnią kadr artyleryjskich

Oficerska Szkoła Artylerii w Toruniu w tym roku świętuje swoje setne urodziny. O jej powołaniu w 1923 roku zadecydował Szef Sztabu Generalnego marszałek Józef Piłsudski. Od tego czasu szkoła wykształciła tysiące absolwentów, którzy walczyli między innymi na wszystkich frontach II wojny światowej. Następcą szkoły jest Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.

W auli Centrum Szkolenia Artylerii 30 marca zorganizowano konferencję „Toruń kuźnią kadr artyleryjskich. 100-lecie powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu. W wydarzeniu uczestniczył pierwszy artylerzysta Wojska Polskiego, szef Zarządu Wojsk Rakietowych płk Grzegorz Potrzuski, podczas uroczystości samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Konferencja była pierwszą częscią obchodów 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu.

Prelegenci przybliżyli historię Oficerskiej Szkoły Artylerii w okresie międzywojennym oraz w czasie i po zakończeniu II wojny światowej. Omówiono także stan oraz potrzeby szkolnictwa artyleryjskiego i rakietowego w aspekcie planowanego zwiększenia potencjału Sił Zbrojnych RP, ze szczególnym uwzględnieniem osiągania nowych zdolności przez wojska rakietowe i artylerię w najbliższym czasie. Po zakończeniu złożono wiązankę kwiatów pod pomnikiem patrona toruńskiej uczelni artyleryjskiej, gen. Józefa Bema.

Druga część obchodów odbędzie się 2 czerwca, rozpocznie się uroczystym apelem na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

Uroczystości zorganizowało Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Muzeum Artylerii w Toruniu oraz Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów.

Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema w Toruniu

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

3 kwietnia 2023 r.

fot. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema w Toruniufot. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema w Toruniufot. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema w Toruniufot. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema w Toruniufot. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema w Toruniufot. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema w Toruniufot. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema w Toruniufot. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema w Toruniufot. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema w Toruniu