Aktualności

8 Kobiet, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Fot. Wojtek Szabelski
8 Kobiet, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Fot. Wojtek Szabelski

To był dobry rok w kulturze

Pomimo niełatwych początków spowodowanych przez obowiązujące obostrzenia związane z pandemią Covid-19 w pierwszych miesiącach, rok 2022 był dobrym czasem w marszałkowskich instytucjach kultury. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt, XXVIII Bydgoski Festiwal Operowy, Ogólnopolski Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych „Przygrywka”, 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny – to tylko wybrane przykłady pokazujące, że w 2022 roku bardzo wiele się działo.

 

Premiery i festiwal w Operze Nova

W Operze Nova w Bydgoszczy w ubiegłym roku odbyły się 3 premiery – „Faust” w reżyserii Pawła Szkotaka (8 października), „Alicja w Krainie Czarów” (4 czerwca), oraz kameralny spektakl familijny „Karnawał zwierząt (19 listopada). Podczas wszystkich wydarzeń w roku kalendarzowym gmach opery odwiedziło prawie 84 tysięcy melomanów.

 

Po 62-letniej nieobecności na bydgoskiej scenie – „Faust” Gounoda pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka – zainaugurował 8 października XXVIII Bydgoski Festiwal Operowy. Zaprezentowano 7 spektakli w wykonaniu zespołów artystycznych z Polski (Opera na Zamku w Szczecinie, Opera Bałtycka w Gdańsku, Opera Śląska w Bytomiu, Opera Nova), Ukrainy (Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej), Słowacji (Opera Państwowa w Bańskiej Bystrzycy) oraz Litwy (Litewski Narodowy Teatr Opery  i Baletu w Wilnie).  Na scenie wystąpiło ponad 1000 wykonawców, a spektakle obejrzało blisko 7 tysięcy widzów.

 

Dla upamiętnienia  66.rocznicy powstania Studia Operowego, poprzednika dzisiejszej Opery Nova, 21 września odbył się okolicznościowy happening „Opasanie opery” z udziałem artystów oraz publiczności.

 

ALICJA W KRAINIE CZARÓW,Opera Nova,. Fot. Andrzej Makowski

 

Tłumy melomanów w Filharmonii Pomorskiej

 Blisko 77 tysięcy melomanów odwiedziło w minionym roku Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy.  Łącznie odbyło się 600 koncertów, w tym:

  • 38 koncertów z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej
  • 35 koncertów z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis
  • 3 koncertów z udziałem gościnnych orkiestr
  • 436 koncertów edukacyjnych dla uczniów
  • 12 koncertów z cyklu „Od brzuszka do uszka maluszka”
  • 12 koncertów z cyklu „Akademia WioliMisia”
  • 32 poranki muzyczne dla seniorów.

 

16 września wykonaniem monumentalnego dzieła Pendereckiego „Siedem Bram Jerozolimy” zainaugurowano 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Filharmonia wspierała naszych sąsiadów z Ukrainy, organizując koncerty charytatywne, nagrała teledysk z „Melodią” ukraińskiego kompozytora Myroslawa Skoryka. Oprócz koncertów odbyły się wystawy: prac malarskich Tadeusza Małachowskiego oraz materiałów z prywatnego archiwum maestro Zbigniewa Chwedczuka. W 2022 roku filharmonia gościła laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Henryka Wieniawskiego, a także wybitnych dyrygentów i solistów. Bydgoska Filharmonia była także współorganizatorem 12 Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Paderewskiego.

 

Inauguracja XII_konkursu im.Paderewskiego, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

 

Teatr Horzycy – europejski i światowy

 Na deskach Teatru im Wilama Horzycy w Toruniu w roku 2022 zaprezentowano 6 premier – „Noce i dnie, czyli między życiem, a śmiercią”, „Pasolini, sny przed końcem”, „Ćwiczenia stylistyczne”, „Życie na wypadek wojny”, „Osiem kobiet” i „Wiśniowy sad”. Zagrano 217 spektakli, które obejrzało 37 tysięcy widzów. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt zaprezentowano 7 spektakli z 6 państw, które podczas 11 pokazów obejrzało przeszło 2 tysiące widzów. 2022 rok to także rok nadania scenie na zapleczu imienia jej inicjatorki – Krystyny Meissner.

 

Wiśniowy Sad, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Wojtek Szabelski

 

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w wielu odsłonach

Prawie 35 tysięcy widzów uczestniczyło w wydarzeniach organizowanych przez Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu. Teatr zaprezentował swoje spektakle na licznych festiwalach i w trakcie wyjazdów gościnnych, m.in. w Krakowie, Łodzi, Warszawie i Wilnie. Spośród 226 wydarzeń, które się odbyły, najwięcej widzów zgromadził spektakl „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” oraz cieszący się niesłabnącą popularnością spektakl „Friends. The unauthorized musical parody”.

 

Teatr Muzyczny w Toruniu intensywnie rozwija scenę jazzową. W ramach cyklu „Jazz w Pałacu” gościł najlepszych polskich muzyków oraz udostępnił swoją scenę młodym artystom rozpoczynającym karierę. Odbyło się 16 koncertów,  m.in. Krzysztofa Herdzina, Orange Trane, Krystyny Stańko, Yumito i Szymona Miki, Filipa Żółtowskiego i Alana Balcerowskiego.

 

Zainteresowaniem cieszyły się wystawy, m.in. Kijów miasto sprzed wojny”, „Pola Negri”, wystawa luster „Refleksy-jnie”.

 

2022 rok to powrót do stacjonarnej wersji Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych „Przygrywka” o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Po VI edycjach festiwal zajmuje ważne miejsce w kalendarzach wyższych uczelni artystycznych oraz widzów. Tym razem w festiwalu uczestniczyło 100 młodych artystów, którzy wystąpili przed blisko dwutysięczną widownią.

 

Rozpoczynając obchody jubileuszu Mikołaja Kopernika teatr zrealizował projekt „Kosmiczna galaktyka Kopernika” w programie, którego znalazły się  koncerty, warsztaty i prelekcje związane z muzyką, dźwiękiem i animacją filmową.

 

Jarmark Świętojański

Po dwuletniej przewie odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy największa impreza plenerowa instytucji: Jarmark Świętojański, który w tym roku odwiedziło ponad 5 tysięcy osób. Twórców ludowych i sztukę naiwną KPCK tradycyjnie promowało poprzez cykliczne wernisaże w Salonie Hoffmana oraz przez sprzedaż rękodzieła w Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej.

 

Do konkursu o Nagrodę Poetycką im. Kazimierza Hoffmana „KOS” w roku 2022 zgłosiło się 220 twórców. Czytelnictwo promowano też poprzez kontynuację spotkań „Literatura w Centrum” oraz nowe cykle: „Czytajmy się!” i poruszający tematy społeczne „…i żeby się spotkać i pogadać”. W ofercie muzycznej KPCK wciąż obecne były cykle „Czy ten koncert to nie u Was?” oraz „Jazz u Hoffmana”, teraz już bez limitu publiczności. W ubiegłym roku prężnie działał Żeński Chór Kameralny Belcanto, zespół seniorów Feniks oraz złożony głównie z młodych wokalistów zespół bdgVOICES. KPCK przygotowywało także otwarte spektakle (m.in. w wykonaniu działającej przy centrum grupy Kołowrotek), warsztaty teatralne (m.in. z cyklu „Siała baba mak”). Współorganizowało też Konfrontacje Teatrów Dziecięcych „Teatr bez granic”, Ogólnopolski Konkurs Recytatorski i Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego. W minionym roku „Spotkanie z historią u Hoffmana” miało swóją 50. edycję. Pracownia Dziedzictwa Kulturowego KPCK w tym roku wydała również kolejne części przewodników z serii „Kierunek Kujawsko-Pomorskie” oraz „Miniwyprawy. Pomorze i Kujawy”.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

i komórki promocyjne marszałkowskich instytucji kultury

 

25 stycznia 2023 r.