Aktualności

Wizyta chóru Prairie View A&M University Concert Chorale, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Wizyta chóru Prairie View A&M University Concert Chorale, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Teksański chór w Kujawsko-Pomorskiem

W poniedziałek (3 września) Urząd Marszałkowski odwiedzili członkowie amerykańskiego chóru gospel Prairie View A&M University Concert Chorale z Teksasu, którzy w piątek i niedzielę (31 sierpnia i 2 września) występowali podczas festiwalu Nova Muzyka i Architektura. Muzycy w najbliższym czasie wystąpią także w Inowrocławiu (5 września) i w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (9 września).

 

Muzyków mogliśmy usłyszeć w piątek w kościele św. Ducha podczas koncertu tradycyjnych pieśni Negro spirituals oraz w niedzielę na Koncercie Marszałkowskim kończącym festiwal. Zabrzmiały między innymi „Porgy and Bess” Gershwina i fragmenty „West Side Story” Bernsteina. Dziś z chórzystami spotkał się marszałek Piotr Całbecki, dla którego zaprezentowali próbę swoich wyjątkowych wokalnych możliwości.

 

Chór działa od ponad 100 lat przy uniwersytecie, który wchodzi w skład zespołu uczelni Texas A&M University System przyjechał na zaproszenie Mariusza Smolija, Dyrektora Artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Wizyta chórzystów w Toruniu to część intensywnie rozwijającej się współpracy pomiędzy województwem kujawsko-pomorskim a stanem Teksas w dziedzinach rolnictwa, nauki, wymiany młodzieży, kultury i innych. Ostatnio w regionie gościliśmy między innymi naukowców z uniwersytetu i młodzież ze Szkoły Polskiej w Houston. W Toruniu stacjonują czasowo żołnierze z teksańskiego 1. Batalionu 82. Grupy Artyleryjskiej, którzy 26 lipca zostali uhonorowani marszałkowskimi medalami Unitas Durat. To wyróżnienie otrzymał również Jim Mazurkiewicz, który do lat działa aktywnie na rzecz promocji naszego regionu w USA i rozwoju współpracy z partnerami z Teksasu.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 września 2018 r.

 

Wizyta chóru Prairie View A&M University Concert Chorale, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta chóru Prairie View A&M University Concert Chorale, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta chóru Prairie View A&M University Concert Chorale, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta chóru Prairie View A&M University Concert Chorale, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta chóru Prairie View A&M University Concert Chorale, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta chóru Prairie View A&M University Concert Chorale, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl