Aktualności

Przedstawiciele LGD-ów odebrali umowy o finansowaniu strategii rozwoju lokalnego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Przedstawiciele LGD-ów odebrali umowy o finansowaniu strategii rozwoju lokalnego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Tak wygląda demokracja partycypacyjna

Wystartował marszałkowski budżet obywatelski, który będzie realizowany w formie prostych w rozliczaniu grantów i dotacji przeznaczonych na wsparcie inicjatyw lokalnych. Przedstawiciele dwudziestu siedmiu lokalnych grup dziania (LGD-ów) z całego regionu podpisali we wtorek (13 grudnia) w Toruniu umowy, w myśl których stowarzyszenia te będą dysponowały łącznie 100 milionami euro. Źródłem finansowania są fundusze unijne, w tym nasz program regionalny 2021-2027. Zdjęcia do pobrania

 

– Za tymi stowarzyszeniami kryją się ostateczni beneficjenci, którzy mają dotrzeć do środków unijnych właśnie za ich pośrednictwem. Sprowadzamy zarządzanie środkami unijnymi do poziomu zupełnie podstawowego. Tak wygląda demokracja partycypacyjna – to sami mieszkańcy będą decydować, na co wykorzystać te środki. Oczywiście mamy skategoryzowane cele i w tych ramach trzeba się będzie poruszać. Ale chcemy zapytać w każdym sołectwie jak ma wyglądać roczny plan pracy lokalnych grup działania, jakie są potrzeby – by potem uwspólnić oczekiwania na poziomie gmin i już ostatecznie na poziomie LGD-ów. Oznacza to, że zmieniamy koncepcję funkcjonowania tych ostatnich. Będzie to trochę przypominało gminny budżet partycypacyjny. Ten skomplikowany nieco system pomoże nam wzmocnić aktywność obywatelską i społeczeństwo obywatelskie w naszym regionie. Demokracja ma tylko wtedy sens, kiedy w podejmowaniu decyzji rzeczywiście uczestniczą wszyscy mieszkańcy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

 

Uroczyste spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Dariusza Kurzawy oraz członka zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej z przedstawicielami lokalnych grup działania odbyło się wczoraj w Auli UMK. Podczas tej samej uroczystości najstarsi i najmłodsi stażem sołtysi ze wszystkich powiatów odebrali odznaki sołtysowskie wzorowane na podobnych znaczkach z okresu II RP.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego 

 

13 grudnia 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia 2023 r.