Aktualności

Pokazowa lekcja z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Toruniu, podczas której zaprezentowaliśmy możliwości tablic interaktywnych w zestawieniu z tradycyjną kredą i tablicą, fot. Szymon Zdziebło
Pokazowa lekcja z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Toruniu, podczas której zaprezentowaliśmy możliwości tablic interaktywnych w zestawieniu z tradycyjną kredą i tablicą, fot. Szymon Zdziebło

Tablice interaktywne dla szkół

Trwa montaż 2139 nowoczesnych tablic interaktywnych w ramach przygotowanego przez Urząd Marszałkowski partnerskiego projektu wyposażenia wszystkich klas szkół podstawowych w regionie w tego rodzaju sprzęt dydaktyczny. W tym tygodniu ekipy instalacyjne pracują na terenie pięciu powiatów.

 

Instalacje zakończyły się już między innymi w placówkach bydgoskich, toruńskich, włocławskich i grudziądzkich, a także w powiatach: aleksandrowskim, brodnickim, bydgoskim, nakielskim, toruńskim, wąbrzeskim, chełmińskim, inowrocławskim, mogileńskim, świeckim, włocławskim i żnińskim. Montaż trwa w tej chwili na terenie powiatów:

  • golubsko-dobrzyńskiego,
  • grudziądzkiego,
  • lipnowskiego,
  • sępoleńskiego,
  • tucholskiego.

W przyszłym tygodniu instalacje zaplanowano w powiatach radziejowskim i rypińskim.

 

Szczegóły w harmonogramie instalacji tablic.

 

W pierwszej, zakończonej cztery lata temu edycji projektu, do klas pierwszych, drugich i trzecich szkół podstawowych w regionie trafiło w sumie 2346 zestawów tablic multimedialnych. Był to największy tego typu projekt w Polsce. Więcej na ten temat tutaj.

– Tablice interaktywne to świetne narzędzia dydaktyczne, które pozwalają uatrakcyjnić zajęcia i dają wiele frajdy dzieciom. Kolejną edycję naszego projektu skierowaliśmy głównie do starszych uczniów szkół podstawowych. Ze wsparcia po raz pierwszy skorzystają też szkoły niepubliczne – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.

Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy wszystkie samorządy lokalne z regionu. Chęć udziału w projekcie zgłosiły 132 jednostki samorządu lokalnego, a także 23 podmioty prowadzące niepubliczne szkoły podstawowe.

Sprzęt trafi do:

  • 510 publicznych szkół podstawowych (klasy 4-6), które przedstawiły zapotrzebowanie na 2032 tablice,
  • 29 niepublicznych szkół podstawowych z uprawnieniami szkół publicznych (klasy 1-6), które przedstawiły zapotrzebowanie na 107 tablic.

W skład każdego zestawu wchodzą tablica multimedialna nowej generacji (opartej na technologii dotykowej), projektor oraz laptop z oprogramowaniem. Zadanie wykona wyłoniona w postępowaniu przetargowym firma Integrated Solutions z siedzibą w Warszawie, która dostarcza i instaluje sprzęt w szkołach. Wartość umowy to 27,4 miliona złotych. Instalacja sprzętu zakończy się w listopadzie.

Lista partnerów projektu tutaj

Lista placówek do których trafią tablice tutaj

Tablice interaktywne trafiają do szkół w ramach projektu „Realizacja systemu innowacyjnej edukacji w województwie kujawsko-pomorskim poprzez zbudowanie systemu dystrybucji treści edukacyjnych” realizowanego przez Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wartość zadania to 32,4 miliona złotych a dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 24,3 miliona złotych. Częścią tego przedsięwzięcia jest także budowa Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej czyli internetowego systemu dystrybucji treści edukacyjnych (więcej tutaj)

 

Czytaj też:

Mobilne pracownie dydaktyczne dla szkół

Marszałkowskie projekty edukacyjne w nowym roku szkolnym

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 października 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 2 listopada 2015 r.