Aktualności

Budowa nowego kompleksu szpitala na Bielanach, luty 2017, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Budowa nowego kompleksu szpitala na Bielanach, luty 2017, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Szpital na Bielanach: blok operacyjny na najwyższym poziomie

Na budowie nowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu mimo mrozów cały czas pracują ekipy wykonawcze. Postępy inwestycji spowodowały konieczność przeniesienia niektórych oddziałów – ich nowe lokalizacje to budynek główny lecznicy, Szpital Obserwacyjno-Zakaźny przy Krasińskiego i Szpital Dziecięcy przy Konstytucji 3 Maja. W ubiegłym tygodniu modernizowany kompleks na Bielanach wizytował marszałek Piotr Całbecki.

 

Trwają prace ziemne, w tym wykopy pod nowy główny budynek lecznicy. – Gmach, połączony z obecnym, pomieści między innymi oddział ratunkowy, z własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, a także główny blok operacyjny. To będzie newralgiczna część szpitala, połączona szybką ścieżką transportową z umiejscowionym na dachu lądowiskiem dla helikopterów medycznych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Umiejscowiony na parterze moduł ratunkowy będzie miał do dyspozycji przestrzeń znacznie bardziej przestronną niż obecnie, z dwiema w pełni wyposażonymi salami operacyjnymi. Zostaną w nim rozdzielone trakty dla pacjentów przywożonych karetkami – którzy są zwykle w znacznie gorszym stanie, także w stanie zagrożenia życia, muszą więc trafiać na szybką ścieżkę pomocy – i tych, którzy trafili tu sami. Z myślą o tych ostatnich, którzy przyjeżdżają często z rodzinami, zaplanowano wygodną poczekalnię i małe ambulatorium, pozwalające na przeprowadzenie niewielkich, mniej skomplikowanych zabiegów. Tu znajdzie się też duży zakład diagnostyczny, docelowo wyposażony w dwa tomografy oraz inne urządzenia do diagnostyki obrazowej.  

 

Główny blok operacyjny zostanie ulokowany na drugim piętrze. Będzie to dziesięć sal operacyjnych, w tym dwie tak zwane hybrydowe, wyposażone w zaawansowane technologicznie urządzenia do diagnostyki śródoperacyjnej. Sala hybrydowa z tomografem jest dedykowana operacjom neurochirurgicznym, druga, z angiografem, operacjom naczyniowym. Pozostałe będą przystosowane m. in. do wykonywania operacji metodą laparoskopową, znacznie mniej inwazyjną, operacji okulistycznych, laryngologicznych i ortopedycznych. 

 

Skomputeryzowanie bloku operacyjnego umożliwi m. in. automatyczne zarządzanie urządzeniami sali operacyjnej, korzystanie z zasobów sieci szpitalnej i konsultacji online przez zespół operujący oraz rejestrację operacji na użytek dokumentacyjny i edukacyjny

 

Na najwyższym poziomie będzie bezpieczeństwo higieniczne sal operacyjnych. W każdej zostanie zainstalowany sufit laminarny, który zapewni naprawdę czyste powietrze, trójstopniowo oczyszczone ze wszystkich drobnoustrojów, pyłów i innych zanieczyszczeń. Będzie ono wpuszczane dokładnie nad stołem operacyjnym i nawiewane w specjalny sposób – tak, by spływało w dół w postaci „oczyszczającego” prysznica. Ta nowoczesna technologia pozwala na przeprowadzanie operacji w naprawdę sterylnym środowisku.  

 

Zmiany lokalizacyjne niektórych jednostek szpitalnych, które łączą się z zaplanowaną na przyszły tydzień operacją wyburzenia pawilonu oddziałów chorób wewnętrznych i chemioterapii, dotyczą oddziału chorób płuc i przychodni pulmonologicznej, oddziału chemioterapii nowotworów i przychodni onkologicznej, oddziału nefrologii, diabetologii i chorób wewnętrznych oraz oddziału otolaryngologicznego chirurgii głowy i szyi. Wszystkie telefony pozostają bez zmian (są dostępne na stronie internetowej placówki)

 

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 lutego 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 lutego 2017 r.

 

Marszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję, 6 lutego 2017, fot. KPIMBudowa nowego kompleksu szpitala na Bielanach, luty 2017, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudowa nowego kompleksu szpitala na Bielanach, luty 2017, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudowa nowego kompleksu szpitala na Bielanach, luty 2017, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudowa nowego kompleksu szpitala na Bielanach, luty 2017, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudowa nowego kompleksu szpitala na Bielanach, luty 2017, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudowa nowego kompleksu szpitala na Bielanach, luty 2017, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBudowa nowego kompleksu szpitala na Bielanach, luty 2017, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP