Aktualności

Zajęcia dla dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski
Zajęcia dla dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

Jubileusz bydgoskiej szkoły szpitalnej

Prowadzony przez samorząd województwa Zespół Szkół nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy świętuje 60-lecie swojego istnienia. Gala jubileuszowa, podczas której placówka otrzyma medal marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, odbyła się w piątek (18 października) w Operze Nova.

 

Zespół Szkół nr 33 działa w trzech bydgoskich szpitalach: Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym i Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza, a dyrekcja i administracja zespołu mieści się gościnnie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Ze względu na specyfikę to nie uczniowie przychodzą do szkoły, lecz szkoła do uczniów. Zajęcia odbywają się na oddziałach szpitalnych w wyznaczonych pomieszczeniach bądź w salach chorych – jeśli uczniowie są unieruchomieni. W skład zespołu szkół wchodzą: Przedszkole nr 81, Szkoła Podstawowa nr 52 im. Ireny Sendlerowej i XIX Liceum Ogólnokształcące im. Ireny Sendlerowej.

 

Szkoła powstała 1 stycznia 1959 r. z siedzibą w Szpitalu Dziecięcym. W roku 1960 nadano szkole nazwę Szkoła Podstawowa nr 52. Od tego roku jako integralna część szkoły funkcjonowało również przedszkole. Wraz z reorganizacjami i rozwojem bydgoskich szpitali otwierano nowe oddziały i zatrudniano nauczycieli. 1 września 2004 w zespole uruchomiono Liceum Nr XIX. Nazwy „specjalna” nie używa się w dokumentach i zaświadczeniach wydawanych dzieciom, gdyż specyfika dotyczy tylko schorzeń wychowanków i warunków, w jakich odbywa się nauka. Szkoła realizuje program szkół masowych. W szkole szpitalnej nie ma warunków do organizacji oddziałów obejmujących uczniów z jednego rocznika – tworzone są grupy klas łączonych. Więcej informacji o szkole na stronie: www.zs33.bydgoszcz.pl. Polecamy uwadze także film prezentujący szkołę tutaj.

 

W programie piątkowego jubileuszu znalazły się: przemówienie zaproszonych gości, wręczenie odznaczeń przyjaciołom szkoły, przedstawienie jej historii i obecnej działalności oraz występy zespołów: To i owo oraz Cisza jak ta. Uroczystości będzie towarzyszyć wystawa „Moje spotkanie ze szkoła szpitalną”, która jest efektem konkursu zorganizowanego dla uczniów szkoły z okazji jubileuszu.

 

Dane o szkole:

  • w obecnym roku szkolnym pracuje 52 nauczycieli,
  • nauczaniem objęte są dzieci w 3 szpitalach na łącznie 17 oddziałach,
  • średnia dzienna liczba uczniów na danym etapie edukacyjnym: nauczanie przedszkolne – 25 uczniów, szkoła podstawowa – 80 uczniów, liceum – 25 uczniów, zajęcia pozalekcyjne – 170 uczniów,
  • średnia liczba uczniów rocznie wynosi między 10 a 15 tysięcy.

 

ZS nr 33 w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 września 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 października 2019 r.

 

Gala jubileuszowa Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski