Aktualności

Fot. Daniel Pach dla UMWKP
Fot. Daniel Pach dla UMWKP

Szczyt w Glasgow: regiony o gospodarce oszczędzającej zasoby

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w sobotnim (6 listopada) wydarzeniu towarzyszącym szczytowi klimatycznemu w Glasgow – panelu poświęconym gospodarce w obiegu zamkniętym, czyli ideom i rozwiązaniom prowadzącym do oszczędności surowców i energii, których konsekwencją powinno być globalne ograniczenie odpadów i emisji gazów cieplarnianych, a ostatecznie groźnych zmian klimatycznych.

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego był, wspólnie z włoskim regionem Veneto, współorganizatorem konferencji, której osią były regionalne polityki służące transformacji gospodarek w kierunku modelu cyrkularnego, w którym zasadą jest takie projektowanie procesów produkcyjnych, by odpady z jednych linii produkcyjnych mogły być surowcami dla innych. Przechodzenie na taki model gospodarki jest jednym z oficjalnie przyjętych celów Unii Europejskiej. Oprócz marszałka Piotra Całbeckiego w wydarzeniu uczestniczyli przewodniczący Rady Regionalnej Regionu Veneto Roberto Ciambetti oraz eksperci, w tym prof. Bogusław Buszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który jest też pełnomocnikiem zarządu województwa kujawsko-pomorskiego ds. rozwoju nauki, badań i wdrożeń oraz innowacyjności. Tematem wystąpienia gospodarza naszego województwa były założone w strategii rozwoju województwa działania prowadzące do osiągnięcia standardów gospodarki w obiegu zamkniętym oraz adaptacji naszej gospodarki, której ważną częścią jest rolnictwo, do zmian klimatu.  

 

 

Szczyt klimatyczny w Glasgow (Konferencja COP26, Conference of the Parties UNFCCC) rozpoczął się 1 listopada i potrwa do 12 listopada. W inauguracyjnej sesji plenarnej uczestniczyli prezydenci i premierzy państw zrzeszonych ONZ, w tym polski premier Mateusz Morawiecki, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent USA Joe Biden, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron. Celem szczytu jest ostateczne porozumienie dotyczące przyjęcia przez państwa zobowiązań prowadzących do ustabilizowania stężeń gazów cieplarnianych w walce z globalnym ociepleniem.  

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

5 listopada 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 listopada 2021 r.