Aktualności

Ogólnopolska Konferencja Naukowa i Dydaktyczna Swojskość i obcość w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Tymon Markowski
Ogólnopolska Konferencja Naukowa i Dydaktyczna Swojskość i obcość w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Tymon Markowski

Swojskość i obcość w Kujawsko-Pomorskiem

Ogólnopolska Konferencja Naukowa i Dydaktyczna poświęcona dziejom regionu kujawsko-pomorskiego odbyła się w czwartek (17 września) naUniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Temat tegorocznego spotkania to „Swojskość i obcość w regionie kujawsko-pomorskim”.

 

To już piąta edycja tego wydarzenia organizowanego wspólnie przez Urząd Marszałkowski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wzięli w nim udział nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie, regionaliści, kulturoznawcy i etnolodzy, studenci kierunków humanistycznych i społecznych, uczniowie oraz miłośnicy i popularyzatorzy historii najnowszej oraz kultury.

 

Cel spotkania to popularyzacja wiedzy o historii obszarów tworzących współcześnie województwo kujawsko-pomorskie, integracja środowisk zajmujących się edukacją regionalną oraz zachęcenie ich do podejmowania tematyki związanej z dziejami regionu i małych ojczyzn.

 

W tym roku uczestnicy spotkania będą rozmawiali między innymi o roli Zakonu Krzyżackiego na ziemiach Pomorza Wschodniego, menonitach na Pomorzu i Kujawach, stosunkach narodowościowych i wyznaniowych w województwie pomorskim w dwudziestoleciu międzywojennym, ładzie przestrzennym w kontekście edukacji regionalnej a także problematyce powojennych rozliczeń z niemiecką lista narodowościową w regionie kujawsko-pomorskim.

 

Konferencja odbyła się w czwartek (17 września) w sali konferencyjnej Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Edukacja Regionalna”  Wydziału Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

 

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 września 2015 r.

 

Ogólnopolska Konferencja Naukowa i Dydaktyczna Swojskość i obcość w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Tymon MarkowskiOgólnopolska Konferencja Naukowa i Dydaktyczna Swojskość i obcość w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Tymon MarkowskiOgólnopolska Konferencja Naukowa i Dydaktyczna Swojskość i obcość w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Tymon MarkowskiOgólnopolska Konferencja Naukowa i Dydaktyczna Swojskość i obcość w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Tymon MarkowskiOgólnopolska Konferencja Naukowa i Dydaktyczna Swojskość i obcość w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Tymon MarkowskiOgólnopolska Konferencja Naukowa i Dydaktyczna Swojskość i obcość w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Tymon MarkowskiOgólnopolska Konferencja Naukowa i Dydaktyczna Swojskość i obcość w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Tymon Markowski