Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Świętowaliśmy ze strażakami

Służą wszędzie tam, gdzie zagrożone są życie, zdrowie i mienie. W poniedziałek (4 maja), w dniu świętego Floriana, strażacy zawodowi i ochotnicy obchodzili swoje święto. W kościele pw. św. Katarzyny w Brodnicy odbyła się msza święta w ich intencji, której przewodniczył ksiądz Mariusz Stasiak, kapelan strażaków w województwie kujawsko-pomorskim. W nabożeństwie wzięli udział marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Transmisja mszy dostępna jest tutaj. Z powodu pandemii w tym roku nie odbędą się festyny i inne imprezy towarzyszące obchodom.

 

– Z okazji Waszego święta życzę wszystkim strażakom i druhom wszelkiej pomyślności. Niech walka z żywiołami i ratowanie życia ludzkiego niesie za sobą zadowolenie wewnętrzne. Należą się Wam ogromne podziękowania za poświęcenie w ochronie najwyższych wartości, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy. Niech idee czerpane bezpośrednio od patrona strażaków, św. Floriana, przyświecają Wam zawsze, a liczba powrotów była taka sama, jak wyjazdów do akcji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Nad bezpieczeństwem mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego czuwa 1,6 tysiąca zawodowych strażaków z Państwowej Straży Pożarnej, którzy służą w 30 jednostkach ratowniczo-gaśniczych, działających pod skrzydłami Komendy Wojewódzkiej PSP, 4 komend miejskich oraz 15 komend powiatowych. Strażacy ze struktur Ochotniczej Straży Pożarnej to 854 jednostki funkcjonujące przede wszystkim na terenach wiejskich; w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 208 z nich. Liczba czynnych członków OSP to ponad 27 tysięcy, a całe środowisko – z członkami honorowymi, członkami wspierającymi, angażującymi się w działalność ochotniczych drużyn strażackich paniami oraz drużynami harcerskimi i młodzieżowymi – to ponad 35 tysięcy osób.

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat konsekwentnie wspiera strażaków z regionu w zakupach sprzętu i ekwipunku oraz budowie infrastruktury szkoleniowej. Do tej pory, na rzecz zarówno jednostek Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych przeznaczyliśmy ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego kwotę prawie 44 milionów złotych.

 

Ze wsparciem funduszy unijnych udało się zakupić 27 samochodów gaśniczo-ratowniczych (w tym 11 ciężkich i 16 średnich wozów bojowych) – więcej tutaj. Jednostki straży zostały także wyposażone w kilkaset sztuk sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji: motopomp, narzędzi hydraulicznych, zestawów ratownictwa medycznego, aparatów do ochrony dróg oddechowych, łodzi, sani do ratownictwa lodowego, wentylatorów oddymiających, agregatów prądotwórczych i drabin ratowniczych (więcej tutaj i tutaj). Środki unijne przeznaczono również na wybudowanie nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej i siedziby Komendy Powiatowej PSP w Żninie (więcej tutaj). Strażacy zawodowi i ochotnicy z Łubianki (powiat toruński) zyskali nowoczesne centrum szkoleniowe – dwukondygnacyjny budynek z salami wykładowymi oraz zapleczem administracyjnym i socjalno-sypialnym, dwoma garażami dla wozów bojowych, a także infrastrukturą sportową.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 maja 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 maja 2020 r.

 

Msza święta w intencji strażaków, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Msza święta w intencji strażaków, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Msza święta w intencji strażaków, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Msza święta w intencji strażaków, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Msza święta w intencji strażaków, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Msza święta w intencji strażaków, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Msza święta w intencji strażaków, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl W lutym nowe wozy ratowniczo-gaśnicze otrzymało siedem jednostek OSP z regionu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPW lutym nowe wozy ratowniczo-gaśnicze otrzymało siedem jednostek OSP z regionu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP