Aktualności

Wisła we Włocławku, fot. Daniel Pach
Wisła we Włocławku, fot. Daniel Pach

Świętujemy razem z Wisłą

Wisła – królowa polskich rzek w najbliższych dniach (12-15 sierpnia) będzie obchodzić swoje święto. Gospodarzami I Festiwalu Wisły będą kujawsko-pomorskie miasta: Włocławek, Nieszawa, Ciechocinek i Toruń. Podczas imprezy odbędzie się największy w Polsce zlot tradycyjnych jednostek rzecznych.

 

Festiwal Wisły rozpocznie się sobotę (12 sierpnia) we Włocławku. Na Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego już od przedpołudnia przygotowano bogaty program. Przez cały dzień dla gości będą dostępne stoiska prezentujące dawne rzemiosła i zawody szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich; jarmark tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich  i targi kulinarne „Nadwiślańskie smaki”. Czas umilać będą zespoły i muzycy wykonujący piosenkę żeglarską i szanty: Pikolo, Ciechowiacy, Kapitan Thorn, Własny Port i Jacek Słupkowski. Parada statków i łodzi (przybyłych między innymi z Francji) rozpocznie się o 14.30, po niej wszyscy chętni będą mogli zwiedzać jednostki oraz wziąć udział w rejsach. Dodatkowo wioślarze WTW Włocławek podejmą próba bicia rekordu prędkości na Wiśle na najszybszej obecnie na świecie łodzi wikińskiej „Morąg”. Włocławski dzień festiwalu zakończy nocna parada jednostek w świetle rac i pochodni.

 

Dzień później (13 sierpnia) impreza przeniesie się do Nieszawy i Ciechocinka. Wodniacy w Nieszawie spędzą 2 godziny. Odbędą się tam inscenizacja „Chopin i nieszawska Catalani” oraz zwiedzanie kościoła farnego. Do Ciechocinka łodzie przypłyną o godzinie 17, by wziąć udział w podobnej paradzie jak we Włocławku. Również w Ciechocinku, na przystani przy ulicy Lipnowskiej dostępne będą stoiska prezentujące dawne zawody i rzemiosła, jarmark produktów regionów nadwiślańskich i targi kulinarne. Wystąpią zespoły Skołowani, Pikolo, Barowe Żywioły, Indivi – Duo oraz Jacek Słupkowski. Zwiedzanie jednostek oraz rejsy odbędą się w godzinach 17.30-19. Dodatkowo o godzinie 17.30 odbędzie się  inscenizacja warzenia soli ciechocińskiej i jej załadunek na galar „Solny”.

 

Dwa ostatnie dni (14-15 sierpnia) festiwalu to wydarzenia odbywające się na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim. Stałymi punktami imprezy będą stoiska rzemieślnicze, jarmarki, koncerty oraz parada statków i łodzi. Dodatkowo w ciągu toruńskich dni imprezy odbędą się regaty żeglarskie w klasach: OK Dinghy, Puck i Open, pokazy ratownictwa wodnego, regaty dłubanek wykonanych samodzielnie przez uczestników warsztatów towarzyszących festiwalowi oraz możliwość przepłynięcia Wisły dla dobrych pływaków pod okiem ratowników WOPR. Podobnie jak wioślarze z Włocławka reprezentanci AZS Toruń podejmą się próby bicia rekordu prędkości łodzi wikińskiej na Wiśle. Festiwal zakończy we wtorek wieczorem widowisko światło-woda-dźwięk.

 

Wydarzenie wpisuje się obchody Roku Rzeki Wisły, jego organizatorem jest Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna, a partnerami województwo kujawsko-pomorskie oraz miasta gospodarze festiwalu. Więcej informacji na stronie www.festiwalwisly.pl.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 sierpnia 2017 r.