Aktualności

Obchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Obchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Święto Województwa: koncerty, fiesta balonowa, astrofestiwal

Trwają uroczyste obchody Święta Województwa, w regionie króluje muzyka, taniec i zabawa. W najbliższy weekend (7-9 czerwca) gród Kopernika i Inowrocław zdominują koncerty, warsztaty, pokazy, fiesta balonowa i wiele więcej.  Uroczysta sesja sejmiku w tym roku odbyła się w Bydgoszczy.

 

– To wspaniały czas, w którym będziemy się znakomicie bawić uczestnicząc w wydarzeniach, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie  – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

 

Astrobaza Toruń

Kosmicznym piknikiem inaugurujemy jutro (8 czerwca) działalność toruńskiego Centrum Edukacji Astronomicznej. W programie Astrobazy Toruń atrakcji między innymi wspólne obserwacje nieba, eksperymenty naukowe, gry plenerowe, warsztaty i poczęstunek z wojskowej kuchni polowej. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy na Wolę Zamkową 12A.

 

Koncert „Pod Wspólnym Niebem”

W sobotni (8 czerwca) wieczór na toruńskim Placu Cyrkowym królować będą przeboje nawiązujące do gwiazd, nieba i kosmosu. Podczas koncertu „Pod Wspólnym Niebem” wystąpią: Czesław Mozil, Daria ze Śląska, Justyna Steczkowska, Kasia Kowalska, Krystian Ochman, Małgorzata Ostrowska, Małpa, Mioush oraz Natasza. O wyjątkowe aranżacje zadba Jan Smoczyński. Zaczynamy o 20.30.

 

Finiszujemy w Inowrocławiu

Zamknięciem tegorocznych obchodów będzie niedzielny (9 czerwca) koncert „Na soli”. Wydarzenie premierowo odbędzie się na placu przy ulicy Jana Molla (osiedle Rąbin). Wystąpią znani artyści, między innymi Kasia Kowalska, Michał Szpak, Natalia Kukulska, O.S.T.R., Viki Gabor i Baranovski. Startujemy o 18.

 

Astrofestiwal

W niedzielę (9 czerwca) od godziny 15. inowrocławski Park Solankowy pełen będzie atrakcji przygotowanych w ramach Astrofestiwalu. Wśród nich między innymi mobilne planetarium, symulatory lotów kosmicznych, wystawy astrofotografii, warsztaty rakietowe, pokazy multimedialne.

 

Fiesta balonowa

Nieodłącznym elementem Święta Województwa jest Fiesta Balonowa. Do niedzieli (9 czerwca) na niebie podziwiać będziemy dziesiątki balonów. Załogi z całej Polski rywalizują o puchar Marszałka Województwa.

 

Imprezy towarzyszące

Po raz pierwszy w ramach Święta Województwa odbywa się także Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, SONG OF SONGS. Impreza zaczyna się dziś (7 czerwca) o godzinie 18., w Fosie Zamkowej w Toruniu.

 

W niedzielę (9 czerwca) od godziny 17. także w toruńskiej Fosie Zamkowej zabrzmią pierwsze nuty „Pór Roku z Mistrzem”. Koncert realizowany jest przez Filharmonię Bydgoską. Wraz z Capellą Bydgostiensis i skrzypkiem Piotrem Pławnerem wystąpią młodzi soliści, uczniowie szkół muzycznych.

 

Mobilna wystawa Galerii RUSZ

W czasie Święta Województwa na ulicach Włocławka, Inowrocławia, Świecia, Grudziądza, Bydgoszczy i Torunia pojawiły się też mobilne billboardy przygotowane przez Galerię RUSZ. W tym roku są to prace inspirowane dokonaniami niezwykłymi kobietami związanymi z regionem w Roku Kobiet Odważnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 czerwca 2024 r.