Aktualności

Śniadanie na trawie

Święto Województwa na koniec tygodnia

Zapraszamy do udziału w obchodach trwającego Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego! Jeszcze w tym tygodniu festiwale, koncerty, pikniki, msza święta w intencji mieszkańców województwa oraz liczne imprezy towarzyszące.

Od muzyki klasycznej, poprzez jazz, gospel, rock, aż do piosenki aktorskiej – podczas święta województwa muzyka zajmuje wyjątkowe miejsce. W czwartek (4 czerwca)  zapraszamy do Włocławka oraz Inowrocławia. We włocławskiej Katedrze koncert „Uwielbienie”, którego specyfiką jest energetyczna muzyką łącząca  w sobie elementy gospel i gitarowego rocka. Początek o godzinie 20. W Inowrocławskim Parku Solankowym, w ramach Inowrocławskiego Lata Muzycznego. Początek w czwartek o godzinie 16.
 
W piątek i sobotę (5 i 6 czerwca) koncerty muzyki twórców pochodzących z Kujaw i Pomorza. O godzinie 17 w piątek w Kościele Akademickim w Toruniu premiera utworu „Magnificat” bydgoskiego kompozytora Szymona Godziemby-Trytka. W sobotę w bydgoskim kościele jezuitów premiera utworu „Dico ego mea Regi” Marcina Kopczyńskiego, kompozytora pochodzącego z Inowrocławia. Także w sobotę koncerty Jazz&Musical na Wzgórzu Zamkowym w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki) oraz  zespołu Tercet czyli kwartet na Rynku Nowomiejskim w Toruniu.
 
W niedzielę dwa koncerty w ramach Świętojańskiego Festiwalu Organowego. W Kościele akademickim św. Ducha wystąpi bydgoszczanin Krzysztof Fryska. Początek o godzinie 16. W Katedrze św. Janów muzycy z regionu wykonają „Magnificat” Johna Ruttera. Początek o godzinie 19.30.
 
Święto województwa to nie tylko muzyka. W sobotę (6 czerwca) odbędzie się kolejna edycja cieszącego się dużą popularnością Śniadania na trawie. Wspólne jedzenie i odpoczywanie na murawie ułożonej na toruńskim Rynku Nowomiejskim już od godziny 10. W niedziele (7 czerwca) w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbędzie się 19. Festiwal Budo, którego tematem są sporty i sztuki walki. Pierwsze pokazy umiejętności między innymi karateków, szermierzy i zapaśników już od godziny 16.
                 
Tegoroczna uroczysta msza święta w intencji mieszańców regionu odbędzie się w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja w niedzielę (7 czerwca) o godzinie 12.30. Także w niedzielę we Włocławku zostanie otworzone Muzeum Męczeństwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Więcej tutaj.

Objazdowa akcja artystyczna Galerii Rusz „Lubię” odwiedzi Rynek Nowomiejski w Toruniu (6 czerwca) oraz Park Solankowy w Inowrocławiu (7 czerwca). Od piątku (5 czerwca) swoje drzwi otwierają samorządowe instytucje kultury. Jako pierwsze dla zwiedzających dostępne będą Opera Nova (5 czerwca) oraz Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (5-7 czerwca w ramach weekend z epoką kamienia). W sobotę (6 czerwca) będą to Pałac Lubostroń oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, a w niedzielę (7 czerwca) Galeria Wozownia w Toruniu, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

 
Program Święta Województwa znajduję się tutaj.

Czytaj też:
Kujawsko-Pomorskie świętuje
Święto Województwa: regaty, pikniki, koncerty na początek

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

3 czerwca 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 czerwca 2015 r.

 

 

Śniadanie na trawie, Toruń, fot. Andrzej Goiński

 

Koncert Magnificat, Toruń, fot. Szymon Zdzieblo

 

Koncert zespołu Tercet czyli kwartet, Toruń, fot. Andrzej Goiński

 

Uroczysta msza święta inaugurująca Święto Województwa, Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski