Aktualności

Obchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-P
Obchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-P

Świętowaliśmy w Bydgoszczy, Włocławku i Inowrocławiu

Astrofestiwal i koncert zespołu Kombi w Bydgoszczy (sobota), a także wypełnione atrakcjami koncerty i pikniki we Włocławku (piątek) i Inowrocławiu (sobota) zakończyły tegoroczne obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Włocławek – piątek (10 czerwca)
W piątek w Przystani Miejskiej przy Zgłowiączce we Włocławku odbył się  festyn rodzinny. Na uczestników czekały między innymi Potańcówka Międzypokoleniowa, czyli taniec, zabawa i odpoczynek w otoczeniu sztuki. W Miasteczku Smaku kucharze serwowali smaczne potrawy z regionalnymi akcentami. Zaprosiliśmy także do udziału w artystycznym happeningu przygotowanym przez Galerię RUSZ.

Bydgoszcz – sobota (11 czerwca)
– Obchodom Święta Województwa tradycyjnie towarzyszyła kolejna odsłona Astrofestiwalu, imprezy cieszącej się popularnością nie tylko wśród fanów astronomii. Była to świetna okazja do rozpoczęcia przygody z naukami ścisłym, zabawy w piknikowej atmosferze, wspólnych obserwacji nieba oraz wysłuchania interesujących wykładów o tematyce kosmicznej – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Piąta już odsłona Astrofestiwalu pod hasłem „Dotknij planet” odbyła się w sobotę na Wyspie Młyńskiej. Z pomocą w obserwacjach przyszły ekipy kujawsko-pomorskich astrobaz z licznymi teleskopami, wspierane przez toruński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Na Wyspie Młyńskiej stanął największy mobilny teleskop w Polsce służący do bezpośrednich obserwacji Słońca, pojawiły się również teleskopy własnoręcznie skonstruowane przez miłośników astronomii. W programie imprezy znalazło się wiele atrakcji serwowanych przez kadrę naukową bydgoskiego UTP – pokazy, doświadczenia i eksperymenty. Nie zabrakło też gier i zabaw. Piknik ubarwiły postacie z „Gwiezdnych Wojen” kujawsko-pomorskiej Akademii Jedi.

Uczestnicy imprezy wzięli także udział w happeningu Galerii Rusz. Ze sceny popłynęły nieziemskie dźwięki za sprawą formacji Voices of the Cosmos. Zagrali też twórcy elektro-popu (Half Light) i muzyki ambient (Mr. S). Na telebimie pokazaliśmy multimedialną podróż przez Układ Słoneczny. Osobom szczególnie zainteresowanym tajemnicami Wszechświata dedykowaliśmy serię astronomicznych prelekcji „Przygoda z astronomią” w sąsiadującym z Wyspą Młyńską budynku Galerii Sztuki Nowoczesnej.

Zwieńczeniem imprezy był koncert zespołu KOMBI ilustrowany pokazem najpotężniejszych w Polsce laserów scenicznych.

Inowrocław – sobota (11 czerwca)
Także w sobotę zaprosiliśmy do Parku Solankowego w Inowrocławiu na koncerty Dixie rotherHood oraz Roberta Rozmusa. Odbyła się także kolejna odsłona Potańcówki Międzypokoleniowej a wraz z nią Miasteczko Smaku, w którym promowaliśmy sztukę kulinarną oraz nasze regionalne produkty w kuchni codziennej. Zaprosiliśmy także do udziału w artystycznym happeningu przygotowanym przez Galerię Rusz.

Program Święta Województwa dzień po dniu

Tradycja świętowania
Święto Województwa, które na trwałe wpisało się już w kalendarz najważniejszych wydarzeń na Kujawach i Pomorzu obchodzimy co roku 7 czerwca. To data, która za sprawą pielgrzymek św. Jana Pawła II symbolicznie łączy trzy największe miasta regionu: Włocławek, który papież odwiedził tego dnia w 1991 roku oraz Bydgoszcz i Toruń, które znalazły się na papieskiej trasie w 1999 roku. Tegoroczne obchody, odbywające się w 1050. rocznicę Chrztu Polski, nawiązują do tych historycznych wydarzeń w sposób szczególny. W lutym 2016 roku radni województwa podjęli stanowisko w sprawie ustanowienia świętego Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego oraz ustalenia dnia 7 czerwca Dniem Patronalnym Świętego Jana Pawła II. Oficjalne uroczystości odbyły się w poniedziałek (6 czerwca) w Toruniu.

Czytaj też:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

10 czerwca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2016 r.

Astrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiAstrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiAstrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiAstrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiAstrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiAstrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiAstrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiAstrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiAstrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiAstrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiAstrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiAstrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiAstrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiAstrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiAstrofestiwal pod hasłem „Dotknij planet” w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

Koncert zespołu Kombi w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKoncert zespołu Kombi w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKoncert zespołu Kombi w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKoncert zespołu Kombi w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKoncert zespołu Kombi w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKoncert zespołu Kombi w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKoncert zespołu Kombi w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKoncert zespołu Kombi w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKoncert zespołu Kombi w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKoncert zespołu Kombi w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKoncert zespołu Kombi w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKoncert zespołu Kombi w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKoncert zespołu Kombi w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

Obchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa w Inowrocławiu, fot. Andrzej Goiński/UM WK-P

Obchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-PObchody Święta Województwa we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UM WK-P

Więcej zdjęć z obchodów Święta Województwa tutaj