Aktualności

Obchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj Kuras
Obchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj Kuras

Święto sił zbrojnych (zdjęcia)

W czwartek (15 sierpnia) obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego. W środę (14 sierpnia) rozpoczęli świętowanie żołnierze Garnizonu Inowrocław. Pozostałe uroczyste ceremonie odbyły się między innymi w Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Włocławku i Nakle nad Notecią.

 

Uroczystości w Inowrocławiu rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym. Następnie zebrani udali się do Parku Solankowego, gdzie odbył się uroczysty apel, a po nim występ orkiestry wojskowej z Torunia, koncert zespołu Black&White i pokazy sprzętu wojskowego. Organizatorzy zaplanowali także żołnierski poczęstunek.

 

Poniedziałkowym apelem z okazji Święta Wojska Polskiego rozpoczęli obchody żołnierze i pracownicy Inspektoratu Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. W czwartek odbyła się msza święta w kościele garnizonowym. Kolejne uroczystości wojewódzkie miały miejsce już we Włocławku, gdzie w ramach pikniku „Wierni Polsce” można było m.in. obejrzeć wojskowe pojazdy oraz zobaczyć wyposażenie żołnierzy różnych formacji. Na specjalnych stoiskach można było uzyskać informacje na temat służby w armii. W programie obchodów Święta Wojska Polskiego we Włocławku znalazły się także msza święta w bazylice katedralnej, okolicznościowe wystąpienia, wręczenie odznaczeń Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz złożenie kwiatów pod pomnikami Żołnierza Polskiego i Obrońców Wisły 1920 roku na Zawiślu.

 

Toruńskie uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego w kościele garnizonowym św. Katarzyny. Po mszy wojskowi i goście przemaszerowali pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbył się uroczysty apel z tradycyjnym złożeniem kwiatów. Przy Muzeum Etnograficznym odbył się piknik wojskowy.

 

W Grudziądzu złożono wieńce pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Po mszy św. bazylice św. Mikołaj, z udziałem wojskowej asysty honorowej, na Błoniach Nadwiślańskich bawiono się na festynie militarnym, a w forcie Wielka Księża Góra miał miejsce piknik patriotyczny. W programach m.in. pokaz sprzętu wojskowego, symulatory do strzelań, pokazy rekonstruktorskie, loty balonem na uwięzi oraz atrakcje i konkursy dla dzieci.

 

Obchody Święta Wojska Polskiego w Nakle nad Notecią podobnie jak w innych miastach zapoczątkowała msza święta, po której zebrani złożyli kwiaty przy pomniku katyńskim. Uroczystość zakończyły okolicznościowe wystąpienia oraz występ orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.  

 

Święto narodowych sił zbrojnych obchodzimy w rocznicę cudu nad Wisłą – czyli zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 roku, stoczonej podczas wojny bolszewickiej. Dzień ten łączy się z liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kościele katolickim.

 

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zlokalizowana jest znaczna ilość jednostek wojskowych. Należą do nich m.in.:

 • Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema w Toruniu,
 • 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy im. gen. dyw. Karola Otto Kniaziewicza w Toruniu,
 • Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy,
 • 1. Pomorska Brygada Logistyczna im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
 • Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy,
 • Wojewódzki Sztab Wojskowy w Bydgoszczy,
 • 56. Baza Lotnicza w Inowrocławiu,
 • 1. Brygada Lotnicza Wojsk Lądowych w Inowrocławiu,
 • 4. Brodnicki Pułk Chemiczny im. Ignacego Mościckiego,
 • Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu,
 • Wojskowa Komenda Uzupełnień we Włocławku,
 • 3. batalion drogowo-mostowy w Chełmnie.

 

W naszym regionie występują głównie wojska lądowe, w tym artyleria, wojska chemiczne, jednostki logistyczne oraz lotnictwo wojskowe. Dodatkowo szeregi wojska zasilają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, których obecnie w regionie jest około 800. W najbliższym czasie zostanie utworzony 82. batalion lekkiej piechoty w Inowrocławiu oraz 83. batalion lekkiej piechoty w Grudziądzu. Na toruńskim poligonie zlokalizowani są także żołnierze amerykańscy.

 

Ponadto w Bydgoszczy zlokalizowane są istotne instytucje NATO:

 • Centrum Szkolenia Sił Połączonych Joint Force Training Center,
 • 3. Batalion Łączności NATO,
 • Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO,
 • Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO,
 • Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units NFIU) – element tzw. szpicy NATO.

 

Na terenie naszego województwa występują także wojskowe muzea i archiwa, szpitale, parafie oraz orkiestry.

 

Wśród pracowników Urzędu Marszałkowskiego znajduje się 7 żołnierzy WOT, a marszałek Piotr Całbecki został wyróżniony przez dowódcę WOT gen. dyw. Wiesława Kukułę nagrodą „Pracodawca przyjazny WOT”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 sierpnia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia 2019 r.

 

Obchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w regionie, fot. Mikołaj Kuras