Aktualności

Jedna z prac prezentowanych podczas wystawy

„Światłopogląd” – wystawa twórczości dzieci i młodzieży

W siedzibie toruńskiej Galerii i  Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim 17 od czwartku (10 grudnia) można oglądać wystawę podsumowującą zrealizowany w tym roku eksperymentalny projekt edukacyjny „Światłopogląd”. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Rok 2015 decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ został ustanowiony Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Z tej okazji w toruńskiej galerii realizowano program przybliżający dzieciom i młodzieży różne zagadnienia dotyczące istoty światła, jego obecności w życiu człowieka, a przede wszystkim w sztuce współczesnej.

 

Światło było nie tylko inspiracją, narzędziem, ale też tworzywem prac powstałych na zajęciach. Niektóre z dziecięcych realizacji świecą w ciemności, inne błyszczą, jeszcze inne należy oglądać w świetle UV. Ze względu na naturę światła wiele działań warsztatowych miało charakter efemeryczny, a po których powstała dokumentacja fotograficzna. Zdjęcia oraz prace rysunkowe, malarskie i graficzne, traktujące o świetle można zobaczyć na wystawie dostępnej w galerii do 23 stycznia 2016 r.

 

W projekcie „Światłopogląd” wzięło udział 991 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz dzieci z przedszkoli z miast i miasteczek województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 grudnia 2015 r.