Aktualności

Ubiegłoroczni stypendyści programu „Prymus Pomorza i Kujaw” Fot. Mikołaj Kuras
Ubiegłoroczni stypendyści programu „Prymus Pomorza i Kujaw” Fot. Mikołaj Kuras

Stypendia dla półtora tysiąca prymusów

Znamy listy uczniów, którzy otrzymają stypendia marszałka województwa w ramach tegorocznej edycji projektu „Prymus Pomorza i Kujaw”. Pierwsza transza środków wpłynie na konta beneficjentów jeszcze w grudniu.

 

– Projekt stypendialny „Prymus Pomorza i Kujaw” stworzyliśmy z myślą o uczniach, którzy dobrze radzą sobie w nauce z przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematyki, języków obcych oraz przedsiębiorczości. Dodatkowe środki finansowe będą mogli wykorzystać między innymi na rozwój naukowych zainteresowań – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

To już druga edycja projektu „Prymus Pomorza i Kujaw”, realizowanego przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Następne edycje zaplanowaliśmy na kolejne pięć lat. Marszałkowski wsparcie przeznaczone jest dla uczniów klas 7. szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych, liceów, techników, zasadniczych szkół zawodowych i szkół branżowych z województwa kujawsko-pomorskiego, uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematyki, języków obcych oraz przedsiębiorczości, którzy są finalistami lub laureatami konkursów lub olimpiad w tych przedmiotach.

 

W roku szkolnym 2017/2018 wsparcie trafi do 1,5 tysiąca uczniów z regionu. Nasi najmłodsi stypendyści mają 11-12 lat, najstarsi 19. Najwięcej stypendiów trafi do szesnasto- i siedemnastolatków.

 

Wysokość stypendium to trzysta złotych miesięcznie (wypłacane przez dziesięć miesięcy – w sumie 3 tysiące złotych). Pierwsza wypłaty stypendiów (zaplanowano w sumie trzy transze) w wysokości 1,2 tysiąca złotych zaplanowano jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

 

Wsparcie stypendialne można przeznaczyć na cele związane z rozwojem edukacyjnym, między innymi na  zakup książek i sprzętu dydaktycznego, udział w dodatkowych zajęciach, kursach, konkursach i obozach naukowych, urządzenie miejsca do nauki, a także opłacenie dostępu do internetu, dojazdów do szkoły oraz zakwaterowania.

 

Listy stypendystów:

 

Projekt „Prymus Pomorza i Kujaw” to kolejne wsparcie stypendialne samorządu województwa dla uzdolnionych uczniów z regionu. W ostatnią środę (29 listopada) odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów 73 uczniom liceów i techników, których zgłosiły starostwa powiatowe i miasta na prawach powiatu (więcej). Wkrótce ogłosimy także listy uczniów szkół zawodowych, którzy otrzymają pomoc finansową w ramach projektu „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza” (więcej).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 grudnia 2017 r.