Aktualności

Franciszek Kowalski, fot. archiwum rodziny
Franciszek Kowalski, fot. archiwum rodziny

Stulatkowie z odznaczeniami marszałka

Najstarsi mieszkańcy naszego regionu są dla nas nieocenionym źródłem wiedzy o historii, możemy czerpać z ich bogatego doświadczenia. Tych, którzy ukończyli setny rok życia odznaczamy marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Do grona uhonorowanych dołączyli ostatnio pani Janina Bartnik (powiat wąbrzeski) i pan Franciszek Kowalski (powiat aleksandrowski).

 

Pani Janina Bartnik pochodzi z Lubelszczyzny, urodziła się 21 maja 1922 roku. Zanim wyszła za mąż, pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Po ślubie wspólnie z mężem zajmowała się rolnictwem, domem, a ponadto opieką nad dwojgiem dzieci. W 1964 roku przeprowadzili się na Kujawy i Pomorze, gdzie kontynuowali pracę w rolnictwie. W 1996 roku mąż pani Janiny zmarł, wówczas pracą w gospodarstwie zajmowała się z córką i zięciem. Doczekała się 7 wnucząt, 15 prawnucząt i 3 praprawnucząt. Obecnie mieszka w Osieczku (powiat wąbrzeski). Pełny biogram.

 

Od urodzenia związany z naszym województwem Franciszek Kowalski przyszedł na świat w Rożnie (powiat aleksandrowski) 22 maja 1922 roku. Poza pracą zawodową prowadził gospodarstwo rolne. Wiódł aktywny tryb życia, chętnie spędzał czas na świeżym powietrzu. Interesuje się ogrodnictwem. Pan Franciszek jest ojcem trojga dzieci, ma również wnuczę i prawnuka. Obecnie mieszka w Odolinie w powiecie aleksandrowskim. Pełny biogram.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 czerwca 2022 r.

 

Franciszek Kowalski, fot. archiwum rodzinyFranciszek Kowalski, fot. archiwum rodzinyJanina Bartnik, fot. archiwum rodziny