Aktualności

XXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip Kowalkowski
XXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip Kowalkowski

Starożytny market w Biskupinie

W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie od soboty (15 września) pod hasłem „Archeomarket. Od wymiany po stragany” trwa XXIV Festyn Archeologiczny. Tegoroczna edycja imprezy pozwala zobaczyć, jak rozwijał się handel od epoki kamienia, przez epokę brązu i żelaza po wczesne średniowiecze.

 

Jak, co roku organizatorzy proponują niezwykle interesujący temat przewodni festynu. Tym razem jest to historia handlu w Europie od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Możemy dowiedzieć się między innymi, jak wyglądały pierwsze monety i gdzie przebiegały szlaki handlowe. Jestem przekonany, że zabawa będzie przednia, a przy okazji rozwijająca i poszerzająca horyzonty  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Przez dziewięć dni (zakończenie 23 września) muzeum tętni życiem. Możemy dowiedzieć się jak wyglądała wymiana „towar za towar”, gdzie i kiedy pojawiły się pierwsze monety oraz jak wyglądał przebieg szlaków handlowych, które od tysięcy lat funkcjonowały lokalnie i dalekosiężnie. Można również zobaczyć wymianę dyplomatycznych darów między europejskimi władcami, a także wymianę idei, które miały znaczący wpływ na rozwój gospodarczy i kulturowy dawnych mieszkańców Starego Kontynentu.

 

Dodatkową atrakcją są inscenizacje, m.in. połączone z walkami wojowników. Otwarty jest „Archeomarket”, gdzie prezentowane są wzorowane na zabytkach towary. Nie brakuje również kina z filmami o tematyce archeologicznej i historycznej oraz strefy zabaw z dawnymi grami i zabawami. Ponadto odbywają się wykłady popularnonaukowe, prezentacje dawnych rzemiosł, koncerty muzyczne, warsztaty tańca oraz pokazy i degustacje dawnej kuchni. W pawilonie muzealnym można zwiedzać towarzyszącą festynowi wystawę „Od wymiany po stragany”, czyli kompendium wiedzy na temat historii handlu w Europie od epoki kamienia po wczesne średniowiecze, szczególnie na terenach dzisiejszej Polski.

 

Więcej informacji o festynie znajduje się na stronie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, które jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 września 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 września 2018 r.

 

XXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip KowalkowskiXXIV Festyn Archeologiczny, fot. Filip Kowalkowski